Najciekawsze gry soulslike, które ukażą się w 2024 roku

Obrazek przedstawia kolaż dotyczący gier z gatunku soulslike, które wychodzą w 2024 roku. W centrum obrazka widnieje logo portalu grajmerki.pl, a wokół są cztery zrzuty ekranu, które przedstawiają kolejno: postać z gry Enotria: The Last Song, scenę z dodatku do gry o nazwie Elden Ring: Shadow of the Eldtree, scenę walki z gry Black Myth: Wukong oraz zrzut ekranu z gry StormEdge

Wysoki poziom trudności, złożona fabuła i mroczne akcenty – nic dziwnego, że gry soulslike mają wielu zwolenników. Zaliczacie się do tego grona? Przygotowałam dla Was zestawienie najbardziej interesujących tytułów z tego podgatunku, jakie ukażą się w 2024 roku.

Choć oryginalne Demon’s Souls oraz Dark Souls zawsze będą miały status kultowych, nie warto ustawać w poszukiwaniach kolejnych przygód, szczególnie że mogą okazać się równie wybitne – lub chociaż zwyczajnie niezłe. Dlatego dziś przeprowadzę Was przez najciekawsze gry soulslike, które ukażą się w 2024 roku. Gotowi? Oręż w dłoń i do boju! Jeśli wolicie obejrzeć filmową wersję tej topki, zapraszamy na nasz kanał na YouTube:

 

Elden Ring: Shadow of the Erdtree (20 czerwca 2024; PC, PS4, PS5, XO, XSX)

Moją top listę otwiera wprawdzie dodatek, ale nie mogłam o nim nie wspomnieć. Wyczekiwany przez tysiące graczy Elden Ring: Shadow of the Erdtree wprowadza do Ziem Pomiędzy zupełnie nowy, intrygujący wątek fabularny, przenosząc nas do złowieszczej Krainy Cienia. Nad rozszerzeniem pracował sam Hidetaka Miyazaki – twórca serii Dark Souls. Nie zaskakuje mnie więc fakt, że już sama zapowiedź wygląda imponująco. Czy dodatek dostarczy tak samo epickich wrażeń jak podstawowa wersja gry? 

 

Flintlock: The Siege of Dawn (18 lipca 2024; PC, PS4, PS5, XO, XSX)

W tym tytule wcielamy się w postać Nor Vanek, która wraz ze swoim tajemniczym, przypominającym lisa przyjacielem o imieniu Enki wyrusza, by na powrót zamknąć Wrota do Wielkich Podziemi. Jest gotowa zmierzyć się z bogami, by ludzkości już nic nie zagrażało. Gra oferuje wyjątkowe połączenie broni palnej i magii. Wprowadzona szybka mobilność przekłada się bezpośrednio na dynamiczną walkę. Flintlock: The Siege of Dawn pochodzi od studia A44 Games, twórców Ashen. Czy przebije sukces swojej poprzedniczki? 

 

Hammer of Pain (5 sierpnia 2024; PC)

W Hammer of Pain wkraczamy w rozgrywkę jako wyczerpany ojciec, który poszukuje swojej zaginionej córki w przerażających, zimnych, średniowiecznych realiach. Jest to niezależna platformówka 2D stworzona w pikselowym stylu. W końcowej wersji ma ona oferować ponad 129 różnych questów, jednak to nie wszystko. W grze będzie można napotkać nie tylko wielu rozmaitych nieprzyjaciół, ale i mnóstwo postaci z osobistą historią do opowiedzenia. Brzmi jak coś dla Ciebie? Na platformie Steam jest obecnie dostępne bezpłatne demo.

Black Myth: Wukong (20 sierpnia 2024; PC, PS5, XSX)

Tutaj akcja toczy się w świecie chińskiej mitologii, a dokładniej – klasycznej powieści pod tytułem Wędrówka na zachód. Jako Przeznaczony będziemy mogli poznawać zagadkowe wątki fabularne, uczyć się władać magią i stawać do walki z różnorodnymi przeciwnikami. Twórcy Black Myth: Wukong oznajmili, że niejedno starcie będzie wyzwaniem, dlatego trzeba będzie opanować łączenie czarów z posługiwaniem się bronią i przydatnymi przedmiotami. Otwarty świat ciekawi, a grafika wygląda na dopracowaną. 

Enotria: The Last Song (19 września 2024; PC, PS5, XSX)

Przed chwilą napomknęłam o chińskiej mitologii, a teraz czas na słoneczną Italię! Enotria: The Last Song zainspirowana jest włoskim folklorem, co widać przede wszystkim w jasnych uliczkach i rozpoznawalnych budynkach. W krainie Enotrii jako jedyna osoba możesz kontrolować swoje przeznaczenie – inni zostali zaklęci w niekończącej się sztuce. W grze można zakładać maski pokonanych wrogów, by odkrywać nowe moce, między którymi da się przełączać, gdy stawia się czoła wrogom w drodze do zdjęcia klątwy z pozostałych mieszkańców. Twórcy gry obiecują ponad 150 milionów różnych kombinacji buildów.

ADA: Tainted Soil (trzeci kwartał 2024; PC)

ADA: Tainted Soil umieszcza gracza w kryjącym wiele sekretów, otwartym świecie, który przez – notabene polskich – twórców został wprost nazwany „okrutnym”. W dodatku ten świat ciągle się zmienia! Prowadząc główną bohaterkę Adę przez zbudowaną z pikseli przestrzeń, należy znaleźć równowagę pomiędzy ofensywnym i defensywnym trybem rozgrywki, inaczej skończy się ona przedwcześnie. System teleportacji z pewnością ułatwia przemieszczanie się między strefami.

 

StormEdge (trzeci kwartał 2024; PC)

Teraz przedstawię Wam StormEdge, kolejną grę w stylu pixel art. Na czym polega jej fabuła? Jako jeden z najzdolniejszych magów z gildii StormEdge wyruszasz w nieznane, by ocalić ludzkość. Musisz jednak zachować ostrożność, gdy mierzysz się z nieprzyjaznymi stworzeniami. Zastawiane przez Ciebie pułapki mogą pozbawić Cię życia, a Twoje otoczenie gwałtownie się zmienia pod wpływem burz. W grze zaimplementowano unikalny system walki – bez czasu odnowy umiejętności. Bohatera można personalizować, odwiedzając trenerów i sklepy w pobliskim mieście. Tutaj możecie zagrać w pierwszy rozdział gry w formie darmowego demo. 

Skelethrone: The Chronicles of Ericona (trzeci kwartał 2024; PC)

Skelethrone: The Chronicles of Ericona to wymagająca platformówka 2D z elementami RPG inspirowana dwoma tytułami: Castlevanią oraz Dark Souls. Polega ona przede wszystkim na łączeniu walki z eksploracją. Dokonywanie postępów w grze wymaga korzystania z reliktów, przedmiotów i umiejętności. Napotykane stworzenia z Mrocznych Wieków będą testować Twoją cierpliwość. Fabuła jest kształtowana przez wybory gracza i ma wiele zakończeń. 

Awaken: Astral Blade (2024; PC, PS5)

Pradawne ruiny, tajemnicza energia, hordy zmutowanych stworów i bioniczna dziewczyna, która ma za zadanie odnaleźć Ołtarz Wieczności – w Awaken: Astral Blade klimat gatunku soulslike jest widoczny na pierwszy rzut oka. W grze to my kierujemy fabułą, bowiem dostępne jest więcej niż jedno zakończenie. Walka polega na tworzeniu ataków w stylu combo, robieniu uników i korzystaniu z umiejętności szybkiego wstawania. Mapę natomiast zaprojektowano tak, by gracz nie musiał tracić czasu na podróże. W trakcie rozgrywki można obniżyć poziom trudności, więc premiery może wyczekiwać każdy.

Deathbound (2024; PC)

Deathbound to jedyna w swoim rodzaju drużynowa gra RPG osadzona w bezdusznym świecie, w którym ścierają się wiara i nauka. Zakazane miasto Akratya to bezlitosna kraina – nie da się jej podbić w pojedynkę. W grze będziecie mogli współpracować ze znalezionymi w trakcie krucjaty wojownikami i przełączać się między czterema postaciami dzięki unikalnemu systemowi. Interakcje w grupie mają duży wpływ na rozgrywkę, należy więc dbać o to, by były harmonijne. Jako ciekawostkę wspomnę, że ze względu na to, iż twórca gry pochodzi z Brazylii, do systemu walki zostały wprowadzone elementy Capoeiry. 

Dungeons of the Amber Griffin (2024; PC)

Czy przemawia do Was odkrywanie mistycznych Kaszub i poznawanie wierzeń dawnych Pomorzan? W 2024 roku będziecie mieli okazję to zrobić! Dungeons of the Amber Griffin to tytuł stworzony przez polskie Frozengem Studio. W grze tworzy się zespół czterech postaci z różnych klas i wyrusza przed siebie. Mechanika silnie nawiązuje do tytułów z lat 90., a opracowany z pomocą Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej świat fantasy oparty jest na prawdziwych legendach. 

Duel Corp. (wczesny dostęp: 2024; PC)

Duel Corp. to gra, w której klimat retro przeplata się z innowacyjnością. Z pewnością jej wygląd u niejednej osoby wzbudzi uczucie nostalgii. Pełna personalizacja postaci, możliwość grania w pojedynkę lub w kooperacji, ciekawy system klas i proceduralnie generowane światy – brzmi to całkiem ciekawie. Gdy spojrzy się na trailer, potencjał jest widoczny gołym okiem. Gra ukaże się najpierw we wczesnym dostępie.

Purgatory Survivors (2024; PC)

Jako ostatnią wymienię mało znaną grę indie, która przykuła moją uwagę. Purgatory Survivors to strzelanka z widokiem z góry, w której – w ramach próby czyśćca – raz za razem zalewa Cię morze szkieletów i demonów. Gracz ma do wyboru 6 postaci, może również przełączać między bronią główną oraz dodatkową. Dzięki zebranym w trakcie starć duszom da się dokonywać ulepszeń, których jest łącznie aż 49. Jeśli ktoś z Was ma ochotę zejść prosto do piekła, może dodać ten tytuł do swojej listy życzeń. 

Najciekawsze gry soulslike, które ukażą się w 2024 roku – podsumowanie

Sami widzicie, jak wiele intrygujących gier soulslike wyjdzie w tym roku. Każda z nich kryje w sobie inną historię. Od platformówek, przez roguelike’i, po typowe gry RPG – każdy miłośnik mrocznej atmosfery i trudnych wyzwań powinien znaleźć wśród nich coś dla siebie. Myślę, że warto dać szansę co najmniej kilku z nich! Po lekturze jesteście wciąż żądni przygód? Zapoznajcie się z naszą listą najbardziej obiecujących gier roguelike, które ukażą się w tym roku!

Scroll to Top