Phasmophobia – poradnik. Jak rozpoznać The Twins?

Phasmophobia jak rozpoznać duch sierp

Bliźniaki w Phasmophobii nie są do siebie tak podobne, jakby się mogło wydawać. Jak więc rozpoznać The Twins? Jeśli uważnie słuchasz, nie będziesz mieć problemu.

The Twins to jedyne w grze podwójnie nawiedzające lokacje duchy. Nie oznacza to, że mamy dwie zjawy, ale jedną, która ma niestandardowy zestaw umiejętności. Jednak utarło się w świecie Phasmophobii, że The Twins dzielimy na głównego bliźniaka i tak zwanego wabika (decoy). Pozornie wyglądają jak dwa byty, które są połączone ze sobą przysłowiową gumką. Nie oddalają się od siebie na wielkie odległości, ale potrafią działać w obrębie tej gumki nawet przez ściany. Mechanika jednak tak naprawdę polega na tym, że duch ma dwa zasięgi wpływu na otoczenie – jeden większy, drugi mniejszy. Potrafi on na raz wykonać pojedyncze działanie zarówno w mniejszym kręgu, jak i większym. Głównym sposobem więc na to, jak rozpoznać The Twins w Phasmophobii jest zwracanie uwagi na bliźniacze interakcje. Wygląda to tak, że w dwóch dość oddalonych od siebie miejscach dzieją się dwie rzeczy na raz. Dla przykładu, w jednym kącie pokoju główny rzuci kubkiem, a w drugim kącie wabik zamknie drzwi. Tak właśnie działa większy i mniejszy zasięg ducha.

Garść przydatnych informacji na temat The Twins:

 • Dowody The Twins: mroźne temperatury, EMF 5, spirit box,
 • Mocne strony: obydwa bliźniaki potrafią atakować, ale nie w tym samym momencie,
 • Słabe strony: często jednocześnie wchodzą w interakcje z przedmiotami,
 • Próg rozpoczęcia polowania: poniżej 50%,
 • Ukryta zdolność: prędkość jednego bliźniaka jest inna niż drugiego,
 • Prędkość bazowa pierwszego bliźniaka: 1,53 m/s (dla porównania: gracz – 1,6 m/s),
 • Prędkość bazowa drugiego bliźniaka: 1,87 m/s (dla porównania: gracz – 1,6 m/s),
 • Prędkość po przyspieszeniu obu bliźniaków: 2,5 m/s, jeśli gracz jest w zasięgu wzroku (dla porównania: gracz 2,5 m/s na 5 sekund).

Jak rozpoznać The Twins?

 • Bliźniacze interakcje (tzw. Twinteractions) w widocznej odległości od siebie. Możliwe jest ich spostrzeżenie również na wykresie aktywności – charakteryzują się ostrym punktem na bardzo aktywnej linii,
 • Porównując kilka polowań, możemy usłyszeć różnicę w prędkości ducha.

Z kim można pomylić The Twins?

 • Z szybkimi duchami. Są to: Deogen, Hantu, Jinn, Moroi, Revenant, Raiju, Thaye.
 • Wszystkie duchy można pomylić z Mimikiem, jeśli ten przyjmie ich talenty.

Oczywiście bliźniaki nie mogą atakować jednocześnie, ponieważ jak wyjaśniłam wcześniej, tak naprawdę to pojedynczy byt. Polowanie rozpocznie się więc albo z mniejszego, albo z większego kręgu interakcji. Pierwszy bliźniak będzie nieznacznie wolniejszy od standardowej prędkości, drugi zaś nieznacznie szybszy. Porównując je do 1,6 m/s (czyli jak szybki jest sam gracz), nie usłyszysz dużej różnicy. Jednak, gdy doświadczysz dwóch ataków po sobie, jeśli będą to polowania z mniejszego kręgu, a potem z większego, to już zmianę tej prędkości będziesz w stanie wyłapać uchem. To doskonały sposób na to, jak rozpoznać bez cienia wątpliwości The Twins w Phasmophobii, ale kluczowe w tym przypadku jest uczestnictwo w kilku polowaniach z rzędu. Krucyfiks działa tylko na głównego bliźniaka, a prawdopodobieństwo rozpoczęcia polowania wynosi 50% zarówno dla głównego, jak i dla wabika.

Jeśli szukasz więcej na temat Phasmophobii, koniecznie przeczytaj wstęp do naszego poradnika rozpoznawania duchów!

Phasmophobia jest dostępna na Steamie.

Scroll to Top