To koniec wydawniczej przygody Versus Evil

Banner Saga grafika, Versus Evil zamknięte, na grafice widzimy parę siedzącą pod drzewem. Mężczyzna opiera się o pień, a kobieta w czerwonym płaszczu leży wtulona w niego. Na horyzoncie widać zbliżających się wojowników

Versus Evil, wydawca takich gier jak Pillars of Eternity, The Banner Saga czy Yaga, zwija żagle – to koniec niemal dziesięcioletniej działalności.

Jeśli słyszeliście o takich grach jak Stray Souls, Yaga czy Pillars of Eternity II: Deadfire, to powinniście kojarzyć ich wydawcę, czyli Versus Evil. Firma powstała w 2014 roku, gdy Steve Escalante, związany dotąd z Bethesda Softworks, odszedł od giganta, by założyć własną działalność. Jej pierwszym sukcesem, wydanym jeszcze w tym samym roku, było The Banner Saga od studia Stoic. Potem pojawiły się kolejne, wspomniane w pierwszym zdaniu, hity. Wszystko zapowiadało się dla firmy naprawdę dobrze, szczególnie gdy w 2021 roku tinyBuild zostało jej właścicielem. Niestety okazało się, że to przejęcie nie zdało próby czasu. Versus Evil ogłosiło koniec działalności wydawniczej.

Lane James, szef działu produkcyjnego, zdradził, że nie była to decyzja samego Versus Evil. Można więc domniemywać, że za zamknięciem wydawnictwa stoi tinyBuild jako jego właściciel. Wiadomo, że firma może obecnie mierzyć się z problemami finansowymi. Wszystko przez zmiany w chińskim prawie, obejmujące także NetEase, czyli jednego z udziałowców tinyBuild. To oczywiście tylko jedna z firm, która doświadczyła trudnej sytuacji finansowej w 2023 roku. Niemniej zwolnienie wszystkich pracowników przed świętami Bożego Narodzenia wydaje się po prostu naprawdę nieładnym zachowaniem ze strony osoby decyzyjnej.

Co w takim razie stanie się z zapowiedzianymi przez Versus Evil tytułami na 2024 rok? Możliwe, że przejmie je tinyBuild. Warto obserwować informacje dotyczące Almighty: Kill Your Gods, Broken Roads oraz Monolith: Requiem of the Ancients.

Scroll to Top