15 najciekawszych antagonistek w grach wideo

obrazek wyróżniający do topki o antagonistkach w grach wideo, w lewym górnym rogu Shodan, sztuczna inteligencja z System Shocka, w prawym górnym logu Harley Quinn i swoich charakterystycznych blond kucykach i stroju z gry Batman: Arkham Asylum, w lewym dolnym rogu GLaDOS z Portal 2, w prawym dolnym rogu muskularna dziewczyna, Abby, z The Last of Us 2, na środku logo Grajmerek na białym tle

Zabójczynie, intrygantki i wampirzyce. Przed Wami najbardziej rozpoznawalne antagonistki z gier komputerowych.

W grach pojawia się coraz więcej żeńskich postaci, zarówno po dobrej, jak i złej stronie Mocy. Dziś skupimy się na tych bohaterkach, które zdecydowanie nie należą do najszlachetniejszych osobistości. Na początku wspomnę jedynie, że tekst zawiera sporo spoilerów fabularnych.

Antagonistki z gier wideo mają przeróżne historie i motywacje. Niektóre to mściwe zabójczynie, inne to zwykłe dziewczyny z przerośniętą ambicją. Są takie, które wpiszą się w ramy motywu femme fatale, ale nie zabraknie także bohaterek, które zostały popchnięte do czynienia zła przez traumatyczne wydarzenia.

GLaDOS – seria Portal

GLaDOS to sztuczna inteligencja zmuszająca główną bohaterkę do przechodzenia kolejnych testów. Poznajemy ją jako zimną siłę, czyhającą w tle i pociągającą za sznurki. Jednak wraz z rozwojem historii zmienia się nie tylko GLaDOS, ale również jej relacja z protagonistką Chell. Choć sztuczna inteligencja nie szczędzi testerce złośliwości, to powoli, małymi kroczkami nawiązuje z protagonistką wyjątkową więź. GLaDOS jest zresztą ciekawą bohaterką sama w sobie. Na przestrzeni fabuły przechodzi ona wewnętrzną przemianę, poznajemy jej słabości i możemy w niej dostrzec kogoś więcej niż tylko bezwzględną sztuczną inteligencję. Okazuje się bowiem, że pod maską obojętności i złośliwości kryje się paradoksalnie bardzo ludzka postać.

O GLaDOS i ogólnie o serii Portal przeczytacie więcej w naszej recenzji.

Źródło: gamesradar.com

Lady Dimitrescu – Resident Evil Village

Na tej liście oczywiście nie mogło zabraknąć pewnej wysokiej pani. Alcina Dimitrescu podbiła serca graczy już na poziomie zwiastunów. Nie wiemy wiele o jej przeszłości, jedynie to, że już od lat 50. XX wieku praktykowała wampiryzm, składanie ofiar z ludzi i była wyznawczynią satanistycznego kultu czarownic. Jednym słowem – urocza kobieta. W fabule Resident Evil Village widać też inspiracje folklorem i literaturą o wampirach. Lady Dimitrescu oraz jej córki sprawują brutalną władzę w zamku niczym Drakula i jego „narzeczone”. Zjadają porwane niemowlęta, aby zachować wieczną młodość. Jak widać Alcina i jej rodzina nie grzeszą sympatycznością.

Lady D. to zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych antagonistek i zapewne na stałe zapisze się w historii gier wideo.

Resident Evil Village, Lady Dimitrescu z córkami

Harley Quinn – Batman: Arkham Asylum

Harley Quinn jest bez wątpienia jedną z najbardziej ikonicznych i rozpoznawalnych postaci w popkulturze. Dlatego nic dziwnego, że pojawiła się również w grach o przygodach Batmana.

Przypadek Harley to klasyka gatunku – psychiatra zakochuje się w swoim pacjencie i udziela mu się jego szaleństwo. Doktor Quinzel od tego momentu nie odstępuje Jokera na krok i lojalnie wspiera go w złowieszczych planach. Pomogła mu uciec z więzienia i stała się jego partnerką w zbrodni. Główną motywacją Harley, oprócz zamiłowania do chaosu i zniszczenia, jest aprobata Jokera. Nie jest to może najzdrowszy związek, ale to temat na inną rozmowę. Solo czy w duecie z Jokerem, Harley Quinn jest niebezpieczną i nieprzewidywalną przeciwniczką.

Źródło: arkham.fandom.com

Siostry Furii – Hades

Podczas prób wydostania się z Tartaru, Zagreus trafia na swojej drodze na pierwszą walkę z bossem. W wydostaniu się z podziemi przeszkadza mu jedna z sióstr Furii. Podczas pierwszych prób ucieczki przyjdzie nam zmierzyć się z Megajrą. Ta, coraz bardziej zirytowana każdym kolejnym spotkaniem, z chęcią wypróbuje na nas swój bicz i boleśnie wyśle z powrotem do domu Hadesa. Jednak na tle jej sióstr wyróżnia ją wyjątkowa relacja z protagonistą. Mianowicie, Megajra obok Tanatosa jest postacią, z którą główny bohater może nawiązać relację romantyczną. Co oznacza, że w grze Hades możemy zrealizować swoją własną historię z motywem enemies to lovers.

Za to siostry Meg, czyli Alekto i Tyzyfone, nie mają zamiaru okazać jakiejkolwiek sympatii. Ta pierwsza przy każdej możliwej okazji daje do zrozumienia, że dręczenie Zagreusa sprawia jej czystą przyjemność. Z kolei Tyzyfone nie jest zbyt rozmowna i większość jej linii dialogowych sprowadza się do wyzywania nas od morderców. Walka z każdą siostrą wygląda nieco inaczej i wymaga od graczy przemyślanych strategii. Dodaje to różnorodności i sprawia, że podczas ucieczki z Tartaru zawsze możemy się spodziewać czegoś innego niż ostatnio.

Mistral – Metal Gear Rising

Ma sporo ramion, ale z pewnością nie użyje ich, by nas przytulić. Mistral, zwana także Zimnym ​​Wiatrem Francji, jest jednym z przeciwników w grze wideo Metal Gear Rising: Revengeance i główną antagonistką w rozszerzeniu Bladewolf.

Mistral jest cyborgiem ninja i jedyną kobietą w Desperado Enforcement LLC. Obok Jetstream Sama jest najbardziej stabilnym i zdrowym psychicznie członkiem Winds of Destruction. Mistral to mściwa i okrutna zabójczyni. Chętnie wykorzystuje każdą szansę torturowania innych i ma do nich niewiele szacunku, chyba że są przydatni w walce. Raiden, główny bohater gry, z pewnością ją intryguje. Mistral wierzy, że mają ze sobą wiele wspólnego, bo obaj służyli jako dzieci-żołnierze. Dzieciństwo Mistral zdecydowanie nie było łatwe. Już jako bardzo młoda osoba potrafiła okrutnie się mścić, choćby przez odebranie życia zabójcom swoich rodziców.

Źródło: justpushstart.com

Abby – The Last of Us 2

To postać, wokół której nie brakowało kontrowersji. Mowa tutaj oczywiście o muskularnej Abby Anderson. Co ciekawe, jest ona jednocześnie protagonistką oraz główną antagonistką z perspektywy Ellie. To sprawia, że możemy poznać jej punkt widzenia, w myśl powiedzenia, że każdy jest bohaterem swojej historii. Przeszłość bohaterki jest związana z działaniami głównych bohaterów The Last of Us. Okazuje się bowiem, że ojciec Abby został zabity przez Joela podczas ratowania Ellie. Tragiczne wydarzenie obudziło w dziewczynie chęć zemsty.

Intensywne treningi, rozpoczęte już w młodości, zrobiły z niej zdolną i silną żołnierkę. Abby z łatwością łamie kości i miażdży czaszki, posługuje się również szerokim arsenałem broni. Siła fizyczna oraz paląca chęć zemsty robią z niej wyjątkowo groźną przeciwniczkę. Abby jednak nie jest bezduszną istotą. Również ją potrafią dręczyć wyrzuty sumienia, często zastanawia się, czy to, co robi jest słuszne. W końcu wciąż jest tylko człowiekiem i mimo niezwykłej siły, czasem poddaje się wątpliwościom.

Źródło: thelastofus.fandom.com

Jinx – League of Legends

Na tej liście nie mogło zabraknąć tej niebieskowłosej wybuchowej bohaterki. Jinx jest maniakalną i porywczą kryminalistką, która nie przejmuje się konsekwencjami. W jej arsenale znajdziemy wachlarz morderczych broni, zdolnych wywołać najpotężniejsze wybuchy. Jinx kocha siać chaos i panikę, a nienawidzi nudy.

Niektórzy wciąż pamiętają ją jako niewinną dziewczynkę z Zaun – majsterkowiczkę z ambitnymi pomysłami. Nie do końca wiadomo, co sprawiło, że Jinx wyrosła na nieprzewidywalną kobietę słynącą z niekontrolowanych aktów destrukcji. Strażnicy byli bezradni, a Jinx stawała się coraz bardziej zuchwała. Udało jej się nawet włamać do pilnie strzeżonego Skarbca, po którym zostały tylko zgliszcza. Zaś sama rozrabiaczka przepadła jak kamień w wodę. Co ciekawe, nie dokonała napadu dla pieniędzy – po prostu kocha rozwałkę.

Źródło: leagueoflegends.com

Laura Victoriano – The Evil Within

The Evil Within to produkcja, w której za niemal każdym rogiem czyha jakaś przerażająca kreatura. Nie da się ukryć, że taką mrożącą krew w żyłach istotą jest również szponiasta Laura Victoriano.

Historia Laury zdecydowanie nie należy do najszczęśliwszych. Zginęła ona w pożarze stodoły, gdy pomagała uciec swojemu młodszemu bratu Rubenowi. To właśnie on, wykorzystując maszynę STEM, odtworzył Laurę ze swoich wspomnień. Odrodziła się jako mordercza, nieludzka istota. Porusza się niczym pająk na wielu ramionach, a długie, kruczoczarne włosy zakrywają jej twarz. Gdy tylko protagonista zbytnio się do niej zbliży, ta zmiażdży jego czaszkę i wypije krew. Zobaczenie kobiecej bohaterki w roli tak brutalnej i przerażającej antagonistki to z pewnością coś nowego.

Źródło: the-evil-within.fandom.com

Mileena – seria Mortal Kombat

Mileena była pierwszą żeńską postacią w historii serii Mortal Kombat, która działała po stronie zła. Jest groteskowym klonem Kitany, stworzonym przez czarnoksiężnika Shang Tsunga. Oprócz genów „siostry” ma w sobie domieszkę krwi zmutowanej rasy Tarkatan. To sprawia, że chowa za maską długie i ostre zęby. Mileena darzy nienawiścią perfekcyjną Kitanę i jest przekonana, że sama lepiej nadawałaby się na władczynię Edenii.

Marzy o śmierci „siostry” i przejęciu władzy, a do swoich celów zawsze dąży za wszelką cenę. Zła do szpiku kości i złośliwa, wykorzysta każdą okazję, aby dopiąć swego. Mileena często nazywana jest jedną z najbardziej zdradliwych postaci w Mortal Kombat. Kiedyś podała się za Kitanę, aby zdobyć władzę nad jej armią, czy planowała przejęcie pałacu Shao Kahna, który traktował ją jak własną córkę. Zdecydowanie nie warto jej ufać.

Delilah Copperspoon – Dishonored 2

Delilah Copperspoon była przywódczynią sabatu czarownic, która z pomocą potężnego rytuału chciała przejąć ciało Emily Kaldwin, dzięki czemu rządziłaby Dunwall zamiast niej. Przeszkodził jej w tym zabójca Daud, a sama Delilah została wygnana do Otchłani. Piętnaście lat później wraca, sprzymierzona z księciem Serkonos i ponownie walczy o tron Dunwall.

Delilah to osoba, która zrobi wszystko, aby przetrwać w okrutnym i wypaczonym świecie. Wykorzystując swój niesamowity urok i przebiegłość, przyciąga i manipuluje otaczającymi ją ludźmi, jest w stanie wznieść się na wyżyny niewyobrażalne dla większości. Jest również przekonana, że jej niecne czyny są usprawiedliwione, bo jest to dla niej pewien rodzaj wymierzania sprawiedliwości oraz naprawiania wad świata. Nie wiadomo jednak, czy jej wspomnienia i spojrzenie na świat odzwierciedlają rzeczywistość, czy prawda została wypaczona przez jej kłamstwa i/lub szaleństwo. Jasnym jest fakt, że Delilah to niezwykle utalentowana kobieta. Jej nadprzyrodzone zdolności, spryt czy charyzma z pewnością przydają się w osiąganiu celów. Do przodu popycha ją natomiast wyjątkowa ambicja i wytrwałość, która wzbudza postrach, ale i podziw.

Źródło: twitter.com/dishonored

SHODAN – seria System Shock

SHODAN, czyli Sentient Hyper-Optimized Data Access Network jest złowrogą, wypaczoną sztuczną inteligencją. To bezwzględna manipulantka, która z przyjemnością pójdzie po trupach do celu. Gotowa jest poświęcić wszystko i wszystkich, nawet stworzone przez siebie wojska i miejsce bytowania, aby tylko osiągnąć sukces. Nie cofnie się przed niczym, gra nie fair, oszukuje i tworzy intrygi. Zawsze obstawiona przez straże lub chroniona pancerzem, wykorzysta każdą sytuację, by postawić na swoim. SHODAN stanowi dla ludzkości najniebezpieczniejsze wyzwanie, gdyż jej zdolności analizowania, logicznego myślenia oraz kalkulowania znacznie przewyższają ludzkie.

Charakterystyczną cechą tej antagonistki jest jej głos. Przemowom SHODAN towarzyszą chwiejne, upiorne dźwięki pełne zacięć, spowolnień, powtórzeń czy manipulacji głosem. Ten nienaturalny ton mrozi krew w żyłach i potrafi doprowadzić do paniki. SHODAN to zdecydowanie jeden z najciekawszych growych czarnych charakterów.

Źródło: wccftech.com

Victoria – Life is Strange

Niektóre antagonistki pozornie nie różnią się niczym od zwykłych osób, które możemy spotkać na ulicy. Victoria Chase to chodzący przykład wrednej, popularnej dziewczyny z motywu znanego z niemal każdej historii o nastolatkach. Victoria jest arogancką snobką, która nie przeoczy okazji, aby dopiec głównej bohaterce, czyli Max.

Jednak w trakcie rozwoju fabuły okazuje się, że Victoria za maską arogancji kryje wrażliwszą stronę. Jest pilną i ambitną uczennicą, która z powagą podchodzi do fotografii. Czasem stara się aż za bardzo, przecenia swój talent i pewność siebie, gdyż w głębi duszy nie jest pewna własnych umiejętności. Choć przez większość rozgrywki ciężko poczuć do niej jakąś głębszą sympatię to Victoria zdecydowanie nie jest kreskówkowo przerysowanym złolem, a zwykłą, nieco zagubioną dziewczyną.

Źródło: vicsorsopinion.blogspot.com

Benezja – Mass Effect

Mało spotkałam w trakcie swojej growej podróży tak złożonych antagonistek jak Matka Benezja. Poznajemy ją podczas wykonywania misji na Noverii, gdzie szukamy tropów i śladów Sarena. Na początku wydaje się ona po prostu kolejnym złolem, który pragnie zagłady galaktyki i pomaga głównemu antagoniście z pasją i oddaniem. Jednak gdy w toku misji dochodzi do długo wyczekiwanej konfrontacji, odkrywamy, jak jest naprawdę.

Benezja dołączyła do Sarena, by go powstrzymać, odwieść od złej drogi i szaleństwa, w którym się pogrążał. Dużo mówi o niej fakt, że nie zmusiła swoich ludzi do podążania za nią – tylko chętni wzięli udział w jej planie. Niestety, nie doceniła potęgi statku Sarena, Suwerena (jak się potem okaże, Żniwiarza) i została zindoktrynowana tak samo jak turianin. Resztkami swojej niesamowitej siły woli udało jej się jednak na krótko oprzeć indoktrynacji, pomóc Shepard(-owi) i przekazać potrzebne dane. Choć była od początku kreowana na antagonistkę, odeszła raczej jako postać tragiczna. Aż szkoda, że BioWare nie pokusiło się o nieco większe rozwinięcie jej wątku, bo byłoby to z pewnością interesujące.

(Liosa)

Źródło: masseffect.fandom.com

Podsumowanie

Jak widać, żeńskie bohaterki sprawdzają się dobrze zarówno jako szlachetne heroiny, jak i mściwe przeciwniczki. Z pewnością nie opisałyśmy w tym artykule wszystkich ciekawych kobiecych czarnych charakterów w grach wideo. Jakie postacie Wy umieścilibyście na takiej liście? Czy jakaś growa antagonistka wyjątkowo zaszła Wam za skórę? A może lubicie jakąś przeciwniczkę, nawet jeśli nie raz skopała Wasz wirtualny tyłek? Dajcie znać!

Scroll to Top