Kulturowe zwycięstwo Irlandczyków: Among Us zostało przetłumaczone na język irlandzki

Among Us przetłumaczone na język irlandzki

Among Us to pierwsza tak popularna gra oficjalnie przetłumaczona na język irlandzki. Pomysł przetłumaczenia kultowej już produkcji rozpoczął się najpierw jako inicjatywa fanów i miał powstać w formie modyfikacji.

Kiedy grupa fanów pracowała już jakiś czas nad własną nieoficjalną wersją tłumaczenia Among Us na język irlandzki, skontaktował się z nimi Callum z Robot Teddy, firmy doradczej wspierającej studio InnerSloth. Po entuzjastycznym wsparciu ze strony agencji i zawiązaniu umowy o zachowaniu poufności, Úna-Minh Kavanagh, Brian C. Mac Giolla Mhuire, Cormac Cinnsealach i Mike Drinkwater rozpoczęli pracę tym razem już nad oficjalnym produktem.

https://twitter.com/unaminhkavanagh/status/1416766751451275265

Realizacja projektu zajęła 5 miesięcy. Niezwykle krótko w porównaniu do tego, jak dużo to znaczy dla użytkowników tego języka. Szczególnie dobrze wpasowuje się to w politykę irlandzkiego rządu, który w 2010 roku rozpoczął realizację strategii rozwoju ich narodowego języka. Bez wątpienia istotnym czynnikiem rozpowszechniania się irlandzkiego jest dostępność tekstów kultury. Innymi grami, w których można lepiej zapoznać się tą niezwykłą celtycką mową są chociażby: Minecraft, Dicey Dungeons i Factorio.

Jak kluczowe są gry w propagowaniu języków mniejszości, wypowiedział się w wywiadzie jeden z twórców tłumaczenia: Mike Drinkwater. Według autora tłumaczenie Among Us na język irlandzki to pierwsze tak ważne tłumaczenie w tym języku dla tak znanego tytułu. Mike podkreśla także, że to wielkie zwycięstwo kulturowe dla Irlandczyków, ponieważ gry to przyjemna metoda nauki języków przez rozrywkę. A jakie jest Wasze zdanie? Czy chcielibyście w ten sposób uczyć się nowych rzeczy?

Ostatnio o Among Us pisałyśmy przy okazji nuggetsa w kształcie jednej z postaci sprzedanego na aukcji za kosmiczną kwotę. Kto by pomyślał, że co niektórzy oszaleją na punkcie tego tytułu tak bardzo. A jeśli jeszcze nie macie go w swojej bibliotece, zawsze możecie kupić swoją kopię na Steamie.

Redaktorka: Glacierpizza

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top