Bożyszcze tłumów czy diabeł w koronie? Fable III – recenzja gry.

Anioł czy diabeł? Bożyszcze czy wróg numer 1? 

Król – wydawałoby się, że funkcja ta wiąże się z trzema wartościami wyznawanymi przez Joannę Krupską: „sława, kariera i wielkie pieniądze”. Tymczasem za kulisami stoi ogrom obowiązków i wielka odpowiedzialność. Jak postąpić, gdy okazuje się, że zagrożenie czyhające na twe królestwo przewyższa wszelkie wyobrażenia? 


Wcielasz się w potomka dawnego bohatera – brata lub siostrę króla Albionu, twojego państwa i domu. W oczach poddanych władca jest okrutnym despotą, dążącym do wypełnienia królewskiego skarbca po brzegi wszelkimi możliwymi środkami i eliminującym każdego, kto mógłby stanąć mu na drodze. 
W dniu, w którym rozkazuje ci dokonać tragicznego w skutkach wyboru, uciekasz z zamku wraz ze swoim nauczycielem szermierki Walterem, wiernym sługą i majordomusem Jasperem oraz kochanym psem. Nauczyciel prowadzi was do krypty, w której rozpoczyna się początek twojego życia jako bohatera, rewolucjonisty i przyszłego władcy. 
Po drodze złożysz wiele ważnych obietnic i podejmiesz mnóstwo wiążących decyzji, które będą miały wpływ na finałową wojnę. 
Czy dasz radę spełnić dane słowo? A może w tyranii zastąpisz swojego brata? 

Źródło: polygamia.pl

Stań się nowym bohaterem! 


Fable III to produkcja studia LionHead. Oferuje wiele ciekawych misji, urozmaicone lokacje, piękną bajkową grafikę, a także możliwość zabawy w poszukiwacza… Tylko czego? A no właśnie! Mamy za zadanie szukać m.in. bardzo wulgarnych, porcelanowych skrzatów, które rozsiały się po Albionie i wprawiają w konsternację przechodniów i podróżnych. Znajdujemy również wiele zablokowanych skrzynek i drzwi, do których dostęp zdobędziemy tylko dzięki znalezieniu specjalnych srebrnych i złotych kluczy. Demoniczne Wrota to kolejne urozmaicenie, dzięki któremu w ciekawy sposób możemy się wzbogacić bądź zdobyć interesujące i mocne itemy. 

Jeśli znudzi nam się samotna przygoda, gra pozwala na połączenie się online z innymi, dzięki czemu możemy podróżować w grupie znajomych, a nawet zawierać śluby, uprawiać seks i wychowywać dzieci! 
Posiadamy również własny Azyl, gildię naszego zmarłego rodzica, w której przetrzymywane są nasze ubrania, broń i prezenty od obywateli. Zarządza nią majordomus Jasper. Do kompletu dołącza też piesek, którego rasę możemy wybrać spośród trzech dostępnych. W końcu kto nie lubi mieć u boku bohaterskiego czworonoga, który oddałby za nas ostatnią kosteczkę? 

Walka nie kończy się na zdobyciu tronu


Gra odbywa się w trybie trzecioosobowym. Dużo czasu spędzamy na eksplorowaniu i badaniu świata, co pozwala nam odkrywać nowe, niezwiązane z fabułą elementy rozgrywki, np. odkopywanie skarbów, znajdowanie kluczy, rozwiązywanie zagadek Demonicznych Wrót itp. W późniejszym etapie bardzo istotne staje się zarządzanie królestwem i posiadanymi pieniędzmi. Od naszych decyzji zależy, w jaki sposób skończy się ostateczna walka. Niektóre z dostępnych opcji są w stanie wzbogacić nas jeszcze bardziej, jednak kosztem szczęścia poddanych. Dodatkowo musimy pilnować, by nasz skarbiec sukcesywnie zapełniał się złotem potrzebnym do zbudowania armii. 

Każdy wybór będzie skutkować zmianą podejścia otoczenia do naszej postaci. Mogą nas kochać i obdarowywać prezentami i zniżkami we własnych sklepach bądź nienawidzić, bać się, uciekać na nasz widok i zawyżać ceny. Negatywne lub pozytywne czyny mają także wpływ na nasz wygląd – możemy przypominać anioła bądź diabła (dosłownie!). 
Źródło: gry-online.pl

Gra do przejścia co najmniej dwukrotnie


Fable III jest grą dla ludzi, którym brakuje dobrych, niewymagających RPG, skupiające się na fabule i oryginalnych wątkach pobocznych. Jeśli lubisz mieć wpływ na świat, w którym żyje twoja postać i szukasz czegoś nowego w świecie gier fabularnych, to jest to zdecydowanie pozycja dla ciebie. Mi samej zdarza się do niej wracać raz na jakiś czas. Podczas rozgrywki czuję się, jakbym czytała ulubioną książkę. Zdecydowanie warto wrócić do niej co najmniej raz, by sprawdzić, gdzie poprowadzą nas inne decyzje.

Autor: Bogumiła “Glonek” Bruś 

3 thoughts on “Bożyszcze tłumów czy diabeł w koronie? Fable III – recenzja gry.”

  1. Nigdy na gry nie miałam czasu, ale teraz w zaistniałej sytuacji i przymusowym pobycie w domu chyba nie mam już tej wymówki i nie będzie lepszej pory, żeby sprawdzić, czym wszyscy się zachwycają xd

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top