Choć GTA 6 będzie można kupić w pudełku, płyty w środku nie znajdziemy. Decyzja wywołała falę krytyki wśród graczy, jednak analitycy są przekonani, że nie zaszkodzi ona sprzedaży gry.
Przedsprzedaż GTA 6 już ruszyła, a gracze mogą wybierać między edycjami Standard i Ultimate, różniącymi się zawartością oraz dodatkowymi bonusami. Entuzjazm fanów szybko jednak ostudziła informacja, że w pudełkowym wydaniu GTA 6 zabraknie płyty, a w środku znajdzie się wyłącznie kod do pobrania gry. Krytyczne komentarze pojawiły się błyskawicznie. Zdaniem wielu fanów, pudełko z samym kodem trudno uznać za pełnoprawne wydanie fizyczne, ponieważ nie daje możliwości odsprzedaży czy pożyczenia gry. Branżowi eksperci nie mają jednak wątpliwości, że krytyka nie przełoży się na wyniki sprzedaży.
Zdaniem Chrisa Dringa z The Game Business, który wypowiedział się na ten temat w rozmowie z VGC, decyzja o rezygnacji z płyty przyniesie Rockstarowi więcej korzyści niż strat:
Taka decyzja z pewnością rozczaruje część graczy, szczególnie tych przywiązanych do tradycyjnych wydań pudełkowych. Dla większości odbiorców nie będzie jednak miała większego znaczenia. Rockstar zyska dzięki temu więcej czasu na dopracowanie gry przed premierą, a jednocześnie ograniczy sprzedaż używanych kopii i zmniejszy ryzyko przedpremierowych wycieków.
Argumentów przemawiających za takim rozwiązaniem doszukuje się także Mat Piscatella z firmy Circana. Analityk przypomina, że pudełka z kodem nie są nowością, a coraz większą popularnością cieszą się konsole pozbawione napędu optycznego. W USA do końca maja tego roku takie urządzenia stanowiły 52% sprzedanych Xboksów i 27% PlayStation 5.
Nie tylko gracze są rozczarowani
Decyzja ta wydaje się tym bardziej rozczarowująca w kontekście trwającej od dłuższego czasu dyskusji o tym, czy gracze faktycznie stają się właścicielami kupowanych gier. Niedawno Komisja Europejska odmówiła wprowadzenia nowych przepisów postulowanych przez inicjatywę Stop Killing Games. Komisja uznała, że obecnie obowiązujące przepisy zapewniają wystarczającą ochronę konsumentów.
Sprzeciw wobec decyzji Rockstara wyrazili także niektórzy sprzedawcy. Kanadyjski Video Games Plus i amerykański Loot Box Gaming zapowiedziały, że nie będą oferować gry, dopóki nie trafi ona do sprzedaży na fizycznych nośnikach. We wpisie opublikowanym w serwisie X Video Games Plus podkreśliło, że od blisko 40 lat wspiera fizyczne wydania gier. W związku z tym nie zamierza oferować pudełek zawierających wyłącznie kod do pobrania.
A Statement from VGP Regarding Grand Theft Auto VI
As gamers and retailers, we recognize that Grand Theft Auto VI is poised to be one of the biggest entertainment launches in history. The excitement surrounding this release is unprecedented, and we understand why so many… pic.twitter.com/dnGyPm5mrn
— VGP Video Games Plus (@VideoGamesPlus_) June 24, 2026
Rozczarowania nie krył również polski sklep xGameCenter. Sprzedawca planował zorganizować nocną premierę GTA 6, jednak brak płyty w pudełkowym wydaniu pokrzyżował te plany.
@prosty_sprzedawca_gier #GTAVI nie wyjdzie na płycie – ani na #playstation ani na #xbox – taka informacja gruchnęła dzisiaj prosto od Rockstara NA DZIEŃ przed uruchomieniem pre-orderów. I mimo że mieliśmy kompletnie inne informacje, rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Nie masz neta w domu? Nie zagrasz Nie masz 700GB wolnej pamięci na konsoli? Nie zagrasz Rockstar tym ruchem kasuje cały rynek używanych egzemplarzy #gta – odpada jakakolwiek wymiana, odsprzedaż, kupno używki taniej, i tak dalej, i tak dalej. Kupujesz cyfrę za 3 stówy i masz ją przypisaną do konta. Aha, pudełko będzie w sprzedaży na #ps5 i #xboxseriesx ale… z kodem w środku. No, to tak na poprawę humoru dzień przed uruchomieniem pre-orderów. #sklepzgrami #grandtheftauto #newgame #gamers #gamerboy #gamerslife
GTA 6 zadebiutuje już 19 listopada tego roku i trafi na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S.

