Phasmophobia – poradnik. Jak rozpoznać Wraitha?

Phasmophobia jak rozpoznać duch sierp

Szukasz sposobu na to, jak rozpoznać Wraitha? Nic prostszego. Ten duch jak ognia obawia się soli. Poniżej dowiesz się, jak to wykorzystać.

Wraith nie jest skomplikowanym duchem, więc to, jak go możemy rozpoznać w Phasmophobii, nie stanowi wielkiego wyzwania. Jest to również byt w miarę łatwy do odgadnięcia. Jedyne, czym ta zjawa może potencjalnie zagrozić graczowi, to jej umiejętność teleportacji. Wraith może się pojawić w obrębie 3 metrów od wylosowanej osoby, nawet jeśli chwilę wcześniej był po drugiej stronie mapy. Dodatkowo może rozpocząć atak ze swojego nowego miejsca. Teleportacja wyzwala EMF 2, więc jeśli nic specjalnego się wokół Ciebie nie stało, a sprzęt daje właśnie taki odczyt, może to oznaczać, że Wraith użył swojej umiejętności.

Warto dodać, że ten duch nie potrafi teleportować się podczas polowania, ale, co ciekawe, może to zrobić podczas ghost eventu. Istnieje więc szansa, że gdy używamy pozytywki, Wraith nagle przeniesie się do nas i zacznie z tego miejsca polowanie.

Garść przydatnych informacji na temat Wraitha:

 • Dowody Wraitha: EMF 5, D.O.T.S., spirit box,
 • Mocne strony: nie zostawia odcisków stóp po wdepnięciu w sól,
 • Słabe strony: staje się bardziej aktywny, jeśli wdepnie w sól,
 • Rozpoczęcie polowania: poniżej 50%,
 • Ukryta zdolność: potrafi się teleportować do wybranego gracza,
 • Prędkość bazowa: 1,6 m/s (dla porównania: gracz – 1,6 m/s),
 • Prędkość po przyspieszeniu: 2,5 m/s, jeśli gracz jest w zasięgu wzroku (dla porównania: gracz 2,5 m/s na 5 sekund).

Jak rozpoznać Wraitha?

 • Nigdy nie wdepnie w rozsypaną sól,
 • Teleportuje się do gracza i daje dodatkowo odczyt na EMF w wysokości 2. Może wtedy robić interakcje bądź zacząć polowanie.

Z kim można pomylić Wraith?

 • Z każdym nieposiadającym wyrazistych umiejętności związanych z prędkością, progiem polowania, częstotliwością interakcji czy wpływem na psychikę. Są to: Banshee, Myling, Goryo, Obake, Spirit,
 • Wszystkie duchy można pomylić z Mimikiem, jeśli przyjmie ich talenty.

Drugim bardzo prostym sposobem, jak rozpoznać Wraitha w Phasmophobii, jest jego charakterystyczna interakcja z solą. Duch bardzo jej nie lubi i dlatego nie wdepnie w nią, nawet jeśli po niej przejdzie. Możemy umieścić czujnik ruchu tuż obok kupki chlorku sodu i czekać, aż sprzęt się włączy. Jeśli w tym samym czasie nie pojawił się w soli odcisk stopy, to wiemy,z kim mamy do czynienia. Doskonałą okazję na uzyskanie szybkiego efektu dochodzenia mamy również, gdy na terenie lokacji znajduje się Krąg Przyzywania. Gdy rozsypiemy sól w kręgu i wezwiemy ducha, to jedynie Wraith w nią nie wdepnie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj wstęp do naszego poradnika rozpoznawania duchów!

Phasmophobia jest dostępna na Steamie.

Scroll to Top