Pokaż, kotku, co masz w środku. while True: learn() – recenzja gry

while True: learn() recenzja gry

Marzysz o pracy programisty, milionach na koncie i owocowych czwartkach? Albo już programistą jesteś i chciałbyś podszlifować swoje umiejętności, łącząc przyjemne z pożytecznym? A może po prostu lubisz koty? while True: learn() jest perfekcyjną pozycją dla jednej z grup odbiorców, które wymieniłam powyżej, a jeśli jesteście ciekawi, dla której, powie Wam o tym moja recenzja.

Dobrze, wiem, decyzja, by recenzja while True: learn() miała tytuł wzięty żywcem z polskiej komedii romantycznej (której notabene nie oglądałam) może wydawać się niezbyt trafna. Przecież produkcję Luden.io określa się głównie mianem gry programistycznej. I rzeczywiście, taką właśnie grą jest. Ale przy okazji jest też opowieścią o chłopaku, który bardzo chciałby zrozumieć, co ma mu do powiedzenia jego kot – i właśnie tym sposobem zaczyna się jego wielka kariera programisty.

Był sobie programista

…który bardzo chciał napisać działający program. Niestety szło mu jak po grudzie. Aż z pomocą przyszedł nie kto inny, tylko jego własny kot, który w czasie gdy nasz protagonista udał się do kuchni w celu uzupełnienia zapasów kawy, z sukcesem dokończył pisać kod swojego właściciela. Zaskoczony bohater chce za wszelką cenę się dowiedzieć, jak jego pupil tego dokonał. W związku z tym postanawia napisać program, który będzie tłumaczył kocią mowę na ludzką.

While true: learn()
Matko Boska… Co to się stanęło?

W tym momencie zaczyna się buszowanie po forach programistycznych, uczenie maszynowe i przyjmowanie zleceń na pisanie rozmaitych programów. Co ciekawe, z biegiem czasu możemy zdecydować, czy chcemy pracować jako wolny strzelec, czy może zapoczątkować coś większego i zająć się prowadzeniem własnej firmy.

Skoro pracujemy, to zarabiamy pieniądze (oczywiście, jeśli nasze programy działają). Dzięki nim możemy kupić sobie lepszy sprzęt, który ułatwi pracę, a także inne przedmioty, może niekoniecznie wpływające na naszą wydajność, ale po prostu fajne (nikt mi nie wmówi, że stylowe ciuszki dla wirtualnego kota nie są fajne).

Główny cel gry, czyli napisanie programu tłumaczącego kocią mowę, może wydawać się abstrakcyjny, ale inne realizowane zlecenia takie nie są. Stajemy przed obliczem naprawdę ciekawych wyzwań, między innymi mamy szansę programować autonomiczne auta czy pisać kod związany z psychologią tłumu. Muszę przyznać, że była to jedna z mocniejszych stron gry.

Był sobie kod

…który był dość trudny. while True: learn() nie jest edukacyjną grą dla dzieciaków, którym marzy się, że w przyszłości zostaną słynnymi informatykami. Wydaje mi się, że grupą docelową są osoby, które znają przynajmniej podstawy programowania (a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że przy tej produkcji najlepiej będą bawić się te osoby, które w temacie siedzą już trochę dłużej).

while True: learn() nie uczy programowania w żadnym konkretnym języku, więc jeśli liczycie, że pokaże Wam, jak pisać w Pythonie czy Javie, to się zawiedziecie. W moim odczuciu bardzo dobrze oddaje natomiast samą logikę tworzenia kodu i niewątpliwie trenuje „programistyczne” myślenie.

Szkolenie systemy ekspertowe
Jedno z najłatwiejszych zleceń, którego uświadczymy w grze

Produkcja Luden.io jest swego rodzaju wariacją na temat różnych obszarów programowania. Większość gameplayu opiera się na rozwiązywaniu zagadek logicznych, które z czasem stają się coraz bardziej skomplikowane. Przeważnie mamy do dyspozycji różne rodzaje węzłów, które należy odpowiednio ułożyć i ze sobą połączyć, dbając przy tym o wydajność i czas.

Pisanie programów w while True: learn() jest więc czymś w rodzaju mocno uproszczonej wersji tego, na czym programowanie polega w prawdziwym życiu. Co jednak nie oznacza, że zagadki, które gra przed nami stawia, są łatwe (spoiler: nie są, przynajmniej nie dla mnie).

Ogromnym plusem jest moim zdaniem to, że produkcja na bardzo podstawowym poziomie zawsze tłumaczy nam, czym uproszczone na potrzeby gry elementy różnią się od ich realnych odpowiedników. Natomiast gdyby ktoś chciał dowiedzieć się czegoś więcej, co jakiś czas dostajemy odnośniki kierujące nas do artykułów naukowych, które opisują temat znacznie obszerniej. Ale nie martwcie się – są one tylko dodatkiem, ich czytanie nie jest niezbędne do cieszenia się grą.

while True: learn()
Kliknij – o ile nie boisz się matematyki, całek, pochodnych i innych naukowych słów

Muszę przyznać, że while True: learn() w moim odczuciu trafi do dość wąskiej grupy odbiorców, czyli osób związanych w jakiś sposób z programowaniem. Sama nie nazwałabym siebie jeszcze programistą, ale znam podstawy pisania w kilku językach i chcę rozwijać się nadal w tym kierunku, w związku z czym rozgrywka była dla mnie całkiem ciekawa i pouczająca. Natomiast osoby, które nie są zainteresowane tematem, a jedynie chciałyby miło spędzić czas przy jakiejś grze logicznej, mogą się od tej produkcji odbić.

Był sobie kot

…który był motorem napędowym całej fabuły. I czymś w rodzaju easter egga.

while True: learn() poza tym, że jest grą logiczną, w której trzeba trochę wysilić szare komórki, oferuje też specyficzny „programistyczny” klimat. Docenią go z pewnością ci, którzy są z tematem w jakikolwiek sposób związani. Trudno się nie uśmiechnąć, wyłapując informatyczne żarciki i nawiązania lub widząc, że nasz protagonista w pierwszej kolejności szuka rozwiązań swoich problemów na forach internetowych (tak, to powszechna praktyka).

while True: learn() recenzja aloes TESV: Skyrom
A czy Twój aloes posiada TESV: Skyrom?

while True: learn() – finalne wrażenia

while True: learn() to ciekawa produkcja o niewątpliwie dużych walorach edukacyjnych. Nie jest jednak grą dla każdego – spodoba się raczej tym osobom, które są w jakiś sposób związane z programowaniem. Wydaje mi się, że tylko tacy gracze będą w stanie w pełni docenić to, co while True: learn() oferuje – w tym easter-eggi i nawiązania do programistycznej codzienności.

Recenzja while True: learn() powstała dzięki uprzejmości sklepu GOG.com, w którym możecie obecnie nabyć grę w cenie 53,99 zł. Jeśli jesteście ciekawi, jakie inne nietypowe produkcje oferuje GOG, zachęcam do zapoznania się z moją recenzją She Sees Red.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top