Rozwój polskiego rynku gier w cyferkach, czyli raport Krakowskiego Parku Technologicznego

rozwój polskiego rynku gier

Raport Krakowskiego Parku Technologicznego nie pozostawia wątpliwości. Rozwój polskiego rynku gier postępuje w oszałamiającym tempie!

Już od dobrych paru lat możemy zaobserwować dynamiczny rozwój polskiego rynku gier.  Bez wątpienia ogromną rolę w tym procesie odegrał CD Projekt Red. Zarówno “Wiedźmin 3”, jak i “Cyberpunk 2077” okazały się światowymi hitami wyprzedanymi w milionach egzemplarzy. Nad Wisłą powstaje jednak więcej niezależnych firm, co ma bezpośrednie przełożenie na wartość sektora gier. Nie tak dawno Krakowski Park Technologiczny opracował zestawienie tego, jak wartość ta zmieniała się na przestrzeni 2019 roku

Raport został przygotowany przez firmy ManaHR oraz Publicis Groupe Poland. Część dotyczącą giełdy zrealizowała natomiast firma IPOPEMA Securities SA. W poniższym filmiku możecie zobaczyć, jak rozwój polskiego rynku gier prezentuje się na wykresach:

Rozwój polskiego rynku gier w liczbach

Jak łatwo zauważyć, w 2019 roku wartość branży gier w Polsce wynosiła 2,23 miliarda złotych (czyli około 619 milionów dolarów). Oznacza to wzrost o ponad jedną czwartą w porównaniu do wartości osiągniętej w 2017 roku. Wówczas branża gier wyceniana była na zaledwie 1,85 miliarda złotych (nieco ponad 500 milionów dolarów). 

Z raportu wynika, że w tych dynamicznie rozwijających się studiach pracują przede wszystkim młodzi ludzie, zwykle z niewielkim, około dwuletnim doświadczeniem. Niemal połowa pracowników gamedevu nie przekroczyła jeszcze trzydziestego roku życia. Większość jednak (około 74%) zdążyła już zdobyć wykształcenie wyższe. Dla uzupełnienia warto dodać, że kobiety stanowią blisko jedną trzecią wszystkich zatrudnionych pracowników.

rozwój polskiego rynku gier
Źródło: Raport KPT

Badanie uwzględnia również dane demograficzne oraz zarobkowe polskich studiów. Blisko jedna trzecia firm ma swoje siedziby w województwie mazowieckim. Nieco mniej (19%) ulokowało się zaś w Małopolsce, przede wszystkim w Krakowie. Trzecie miejsce (z wynikiem 10%) przypadło województwu dolnośląskiemu

Co ciekawe, położenie geograficzne studia nie ma wpływu na wysokość zarobków… a przynajmniej takiego wpływu, którego moglibyśmy się spodziewać. Z raportu wynika, że w Warszawie na wyższe zarobki mogą liczyć tylko osoby na kluczowych stanowiskach. Juniorzy otrzymują wyższe wynagrodzenie poza stolicą Polski – w ich przypadku różnica ta ma wynosić ponad pięćset złotych netto.

rozwój polskiego rynku gier
Źródło: Raport KPT

Gracze zaklęci w wykresach

Raport na temat rozwoju polskiego rynku gier nie mógł obejść się bez zestawienia preferencji potencjalnych odbiorców. Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej dzieci sięga po gry wideo – blisko połowa ankietowanych rodziców przyznała, że z tej formy rozrywki korzysta przynajmniej jedno z ich dzieci. W większości są to osoby w wieku od trzynastu do piętnastu lat.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że 55% rodziców deklaruje, iż na komputerach ich dzieci zainstalowana jest kontrola rodzicielska. To, czy jest to duży, czy mały wynik pozostaje kwestią subiektywną – badacze podkreślają jednak, że konieczna jest wzmożona edukacja rodziców w zakresie wytycznych klasyfikacji wiekowej. 

Źródło: Raport KPT

Krakowski Park Technologiczny uwzględnił w swoim badaniu także takie czynniki jak preferencje co do gatunku gier, a także ulubione platformy graczy. Prześwietlono też preferencje co do sposobu płatności, a także szacunkową skalę piractwa. Pełny raport został opublikowany na stronie Krakowskiego Parku Technologicznego.

Wygląda na to, że rozwój polskiego rynku gier na przestrzeni ostatnich lat przerósł najśmielsze oczekiwania. Pozostaje żywić nadzieję, że tendencja wzrostowa utrzyma się w nadchodzących miesiącach – a my dostaniemy do rąk mnóstwo gier, o których będzie można z dumą powiedzieć “Made in Poland”. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top