Wizualna uczta dla survivalowców. Among Trees – recenzja gry

Among Trees to niezwykle piękna gra studia FJRD Interactive, która zadebiutowała w czerwcu 2020 roku.


Tytuł jest wciąż w fazie alpha, dlatego twórcy szczególnie mocno zachęcają do udzielania feedbacku, który pomoże grze się rozwijać.

Nie omieszkałam z tej okazji nie skorzystać.

Jeśli lubicie gry survivalowe, które są jednocześnie pociechą dla oka, to serdecznie zapraszam do zapoznania się z moją recenzją Among Trees!

Wirtualny spacer po lesie

Grę rozpoczynamy w małej drewnianej chatce pośrodku lasu. Zwięzły samouczek informuje nas, że w przyszłości może być ona rozszerzona o kolejne pomieszczenia, jeśli uda nam się zebrać potrzebne surowce. Eksploracja rozpoczyna się wraz z postawieniem kroku poza nasz mały azyl.

Świat jest otwarty i niezwykle barwny. Grafika została utrzymana w pięknej, pastelowej palecie z dominującym różem i błękitem. Zresztą im dalej w las, tym ładniej – i to całkiem dosłownie.

Gra daje nam możliwość zbierania wielu pożytecznych surowców – od drewna i mchu poprzez zaawansowane narzędzia, jak śrubki i liny, aż po pożywne grzyby i owoce. Oczywiście wraz z rozwojem rozgrywki możemy zdobywać całą plejadę innych materiałów, które wielokrotnie wymagają użycia bardziej złożonych narzędzi, które sami wytworzymy. Z kolei wspomniane narzędzia stwarzamy dzięki odblokowaniu kolejnych pomieszczeń w naszej chatce.

Piękna rutyna

Gra oferuje więc dość wyważony rozwój, który pozwala na dokonywanie większej ilości akcji i zdobywania nowego rodzaju surowców wraz z kolejnymi ulepszeniami.

Muszę jednak przyznać, że – póki co, przy trwającej fazie alpha – rozgrywka dość szybko staje się nudna. O ile pierwsze dwie godziny spędziłam przyklejona do monitora, z werwą zbierając deski i gwoździe do złożenia kolejnych ulepszeń mojej chatki, to później gra wyraźnie spowolniła, a dokonanie następnych poprawek stało się trudne i czasochłonne, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciągły problem ze spadającymi potrzebami. Jednak nawet to nie jest szczególnie uciążliwe w porównaniu do irytująco małego ekwipunku. Ogranicza on nas bardzo mocno w zbieraniu potrzebnych surowców, a początkowa faza gry nie daje szansy na jego rozszerzenie. Możemy, co prawda, dość szybko rozbudować naszą chatkę o przydatne skrzynie do gromadzenia zapasów, jednak nie zmienia to faktu, że długie spacery na początku rozgrywki właściwie mijają się z celem – a to nieco blokuje nas przed zdobyciem koniecznych surowców.

Dobrze pamiętam momenty, kiedy wpadałam w pętlę zbierania potrzebnego jedzenia do zrobienia potraw, które mogłyby mnie przygotować na dłuższą wyprawę – co z kolei okazywało się niemożliwe, bo musiałam na bieżąco pozyskiwać składniki na przyszłe posiłki i w ekwipunku brakowało miejsca dla innych surowców.

 


Przepięknie i do poprawy 

Ogólnie rzecz biorąc, gra jest przepiękna i rozkosznie relaksująca. Zapewniam Was, że nie możecie sobie zapewnić lepszej rozrywki pod koniec stresującego dnia. Tylko spójrzcie na te zdjęcia!

Niedociągnięcia, o których wspomniałam, można łatwo poprawić w późniejszych fazach gry. Biorąc pod uwagę piękną grafikę, klarowny interfejs oraz przyjazne otoczenie otwartego świata, uważam, że Among Trees ma szansę stać się jedną z najpiękniejszych i najbardziej relaksujących gier w tym gatunku. Bardziej wymagający gracze mogą oczywiście zdecydować się na wyższy poziom trudności, aby rzucić sobie małe wyzwanie.

Reasumując: zdecydowanie polecam pochylenie się nad tym tytułem, jeśli estetyczne survivale to coś, co Was kręci w świecie gier video. Trochę The Forest, trochę Firewatch w jednym – czego chcieć więcej?

 

Autorka: Alicja Grzesiowska

2 thoughts on “Wizualna uczta dla survivalowców. Among Trees – recenzja gry”

  1. Ojezu, to tak jak Don't Starve, tylko piękne i nie przerażające! Przynajmniej z tych zdjęć tak wnioskuję 😀 Piękna grafika! Już patrząc na nią, czuję relaks… Chyba też skorzystam 😀

  2. Myślę, że nie ma co porównywać do don't starve (przerażające? nieee :-D), z recenzji wynika, że to inna klasa rozrywki 🙂 mnie mimo wszystko nie zachęca, już lepiej ruszyć się o świcie do prawdziwego lasu <3

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top