Pozew przeciwko Activision Blizzard! Kolejne problemy studia

Zdjęcie pokazujące różne postaci stworzone przez Blizzard, Activision Blizzard pozwane przez agencję federalną

Activision Blizzard zostało tym razem pozwane przez agencję federalną. Ostatecznie jednak strony konfliktu dogadały się i zawarły ugodę.

Activision Blizzard zostało pozwane przez Komisję do spraw Równych Szans Zatrudnienia (Equal Employment Opportunity Commission), federalną agencję. Studio szybko zwołało konferencję prasową, ogłaszając zawarcie z Komisją ugody. Obejmuje ona m.in. utworzenie funduszu w celu wypłacenia odszkodowań i zadośćuczynień dla uprawnionych wnioskodawców. Na ten cel spółka ma przeznaczyć aż 18 milionów dolarów. Wszelkie pozostałe pieniądze firma przekaże na odpowiednie organizacje charytatywne.

O Activision Blizzard zrobiło się głośno w ostatnich miesiącach – i to bynajmniej nie w pozytywny sposób. Jednak śledztwo ws. domniemanej dyskryminacji w studiu toczyło się znacznie dłużej, bo aż trzy lata. 15 czerwca Komisja wysłała Activision oficjalny list i od tego momentu strony prowadziły intensywne rozmowy. Musiały one zakończyć się sukcesem, bowiem pozew był tylko formalnością, niezbędną, by sąd zatwierdził ugodę.

Dyrektor Generalny Activision Blizzard, Bobby Kotick, wydał w związku z sytuacją oficjalne oświadczenie.

Jest mi przykro, że ktokolwiek musiał doświadczyć w swoim miejscu pracy nieodpowiedniego zachowania. Jestem niezachwiany w swoim postanowieniu, by uczynić Activision Blizzard jednym z najbardziej integrujących, szanujących i respektujących pracowników miejsc pracy na świecie.

Dalej będziemy czujnie obserwować stworzone przez nas środowisko pracy i eliminować z niego wszelkie objawy molestowania i dyskryminacji. Dziękujemy EEOC za ich konstruktywne zaangażowanie, a jednocześnie pracujemy nad wywiązaniem się z obowiązku likwidowania niewłaściwego zachowania w naszym środowisku pracy.

Nie należy jednak zapominać, że Activision Blizzard nadal zmaga się ze sporymi problemami. W samym wrześniu firma otrzymała jeszcze jeden pozew, dotyczący nieuczciwych praktyk pracowniczych. W sierpniu natomiast roszczenie wystosowali akcjonariusze spółki. Wciąż toczy się pierwsza sprawa, wytoczona przez Departament do spraw Uczciwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa (DFEH). Jakby tego było mało, Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) rozpoczęła własne śledztwo i wezwała do sądu Koticka i resztę kadry kierowniczej w celu złożenia wyjaśnień.

Co sądzicie o całej tej sytuacji? Wierzycie w zapewnienia Koticka, czy traktujecie to raczej jako próbę ratowania twarzy?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top