Najciekawsze gry z wątkiem historycznym – TOP 9

Gry z wątkiem historycznym są z nami od samego początku. Najstarsza, jaką pamiętam, to Oregon Trail z 1971 roku, a najlepsze postaram się wymienić w tej topce.

Mimo że gry zwykle stanowią formę ucieczki od rzeczywistości, ukazują nam fantastyczne światy, tak różne od tego, który znamy, to jednak gry z wątkiem historycznym mają w sobie coś, co nas przyciąga. Pozwalają w mniej lub bardziej dokładny sposób poznać wydarzenia, o których uczyliśmy się w szkołach. Wprawdzie nauka o II wojnie światowej z Call of Duty albo Hearts of Iron to nie jest najlepszy pomysł. Jednak można podrążyć temat głębiej i zyskać konkretną wiedzę. Zerknijcie zatem niżej i poznajcie moje bardzo osobiste, lecz z rozmysłem wybrane propozycje. 

Kingdom Come Deliverance gry z wątkiem historycznym

Kingdom Come: Deliverance 

Nie ma lepszego sposobu na to, by poznać ułamek życia człowieka w XV-wiecznej Europie, niż zagranie w Kingdom Come: Deliverance. Nie zaczynamy tu rozgrywki jako doświadczony awanturnik, łowca przygód czy bohater, lecz jako syn kowala w czeskim miasteczku Skalicy. Henryk, bo tak nazywa się nasz protagonista, musi nawet nauczyć się czytać, wszak nie była to umiejętność każdego syna kowala. Jeśli chodzi o tło historyczne, będziemy świadkami najazdu Zygmunta Luksemburskiego na Królestwo Czech. Usłyszymy też wzmianki o Janie Husie i kilku mniej znanych, choć prawdziwych, postaciach. 

Assassin's Creed gry z wątkiem historycznym

Assassin’s Creed (II, Brotherhood i Revelations)

Trylogia o Ezio Auditore również rozgrywa się w XV wieku, aczkolwiek zaczyna się w słonecznej Florencji. Tam, w wyniku spisku, nasz bohater traci ojca oraz brata. Wstępuje w szeregi zakonu asasynów, aby podczas swoich podróży spotkać takie postacie jak Leonardo DaVinci, Niccolò Machiavelli czy niesławny papież Rodrigo Borgia (którego możemy dobrze zapoznać z pięścią naszego bohatera). Co więcej, mamy okazję wspiąć się na wiele bardzo ładnie odwzorowanych historycznych budynków. Przy okazji dowiadujemy się trochę na ich temat w samej grze.

ghost of tsushima gry z wątkiem historycznym

Ghost of Tsushima

Cofnijmy się o blisko 750 lat. W 1274 roku armia mongolska napada na wyspę Cuszima, położoną mniej więcej pośrodku Cieśniny Koreańskiej. Wcielamy się w Jina z klanu Sakai i jesteśmy świadkami masakry, której wojska Chana dopuszczają się na lokalnych samurajach, a także pojmania wuja głównego bohatera – Lorda Shimury.

Nasz młody samuraj zmuszony jest uciec się do czynów niegodnych jego stanu, aby uwolnić swego krewniaka i odbić wyspę z rąk najeźdźcy. Niesamowitym elementem historycznym tej gry są dialogi – to, z jaką czcią i mieszaniną strachu oraz szacunku biedni wieśniacy czy rzemieślnicy zwracają się do Jina. Prawda jest bowiem taka, że za zbyt niezdarny ukłon rolnik mógł zapoznać się bliżej z ostrzem katany dzierżonej przez rozgniewanego samuraja. 

Battlefield V

Battlefield V

Tym razem pochylamy się nad wydarzeniami rozgrywającymi się podczas II wojny światowej. Przenosimy się do Norwegii i wydarzeń, które nie są aż tak bardzo znane, choć powinno się o nich mówić równie głośno. Jako młoda bojowniczka ruchu oporu o imieniu Solveig stawiamy czoła nazistom. Przemierzamy mroźne norweskie góry i nieustannie próbujemy jak najbardziej dokuczyć niemieckiemu okupantowi aby nie wykorzystał on tamtejszych zasobów ciężkiej wody do produkcji broni jądrowej. Na domiar wszystkiego, z całych sił staramy się odbić z rąk przeciwników pojmaną matkę. 

Mount & Blade Warband Viking Conquest gry z wątkiem historycznym

Mount & Blade Warband Viking Conquest

Czy chcieliście kiedyś dowodzić bandą wikingów najeżdżającą na Brytanię? Przenieśmy się zatem do drugiej połowy IX wieku i rzućmy wyzwanie synom Ragnara Lodbroka. Dodatek do znanej i lubianej gry Mount & Blade Warband daje nam możliwość złupienia ponad 300 miast i wiosek, zwerbowania żołnierzy z aż sześciu różnych nacji. Pozwala również na prowadzenie morskich bitew oraz rajdów na przybrzeżne miejscowości. Twórcy wiernie odwzorowali uzbrojenie z tamtej epoki, zwrócili uwagę nawet na taki szczegół jak jedność religijna wśród naszych żołnierzy. W jaki sposób? Otóż oddział zróżnicowany pod względem wiary będzie miał problem z utrzymaniem wysokiego morale.

Call of Juarez: Więzy Krwi

Call of Juarez: Więzy Krwi

Tematem dość rzadko poruszanym w grach jest wojna secesyjna. Przez chwilę braliśmy w niej udział po rozpoczęciu Call of Juarez: Więzy Krwi. Co ciekawe, prowadzone przez nas postaci walczyły w barwach Konfederacji, co na dzisiejsze standardy byłoby bardzo odważną decyzją twórców. Wprawdzie ten fragment kampanii jest dość krótki, ale motyw wojny przewija się przez całą grę. Podczas rozgrywki jesteśmy świadkami tragedii trzech głównych bohaterów – braci McCall. 

Kholat

Kholat

Inspiracją do powstania tej gry były tragiczne i tajemnicze wydarzenia z Przełęczy Diatłowa z 1959 roku. Grupa dziewięciu rosyjskich alpinistów wybrała się na wyprawę w północną część Uralu i z niewiadomych przyczyn już nigdy nie powróciła. Ich zwłoki zostały znalezione na zboczu góry Cholat Sjakl (tł. Martwa Góra), a pełne okoliczności śmierci są do dzisiaj nieznane. Kholat jest horrorem rozgrywającym się w tym samym miejscu. Naszym głównym celem jest ucieczka (dosłownie, ponieważ bohater pozbawiony jest możliwości walki) z tego przeklętego miejsca. 

This war of mine

This War of Mine

Cywile walczący o przetrwanie w ogarniętym wojną mieście to niewesoły temat. Na podstawie opowieści ocalałych z oblężenia Sarajewa w latach 90. ubiegłego wieku studio 11 bit stworzyło This War of Mine. Wcielamy się tu w grupę ludzi próbujących przetrwać w bardzo niesprzyjających warunkach. Będziemy mieli do podjęcia szereg trudnych, moralnie szarych decyzji. Warto zwrócić uwagę też na to, że nasze postaci mogą odnieść rany nie tylko na ciele, dbać musimy również o ich kondycję psychiczną.

Hellish Quart gry z wątkiem historycznym

Hellish Quart

Wiem, że lektury to temat raczej drażliwy, jednakże imć pana Zagłobę, pana Michała Wołodyjowskiego czy Bohuna kojarzy chyba każdy. W Hellish Quart możemy wcielić się w te, i nie tylko, postaci, aby odbyć honorowy pojedynek. Techniki, których używają bohaterowie w trakcie starcia, są zaczerpnięte z historycznych manuskryptów szermierczych, a sam system walki oparty jest na fizycznych modelach i ich kolizjach. 

A co Wy dodalibyście do tej top listy? Jakie gry z wątkiem historycznym przychodzą Wam do głowy?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry