Piosenki, które zostały zainspirowane grami – top 10

Piosenki które zostały zainspirowane grami

Zakładajcie słuchawki lub podkręćcie dźwięk do maksimum, bo dziś przedstawiamy Wam piosenki, które zostały zainspirowane grami.

To, że twórcy gier czerpią pomysły z innych mediów, nie jest żadną niespodzianką. Gry powstają na podstawie filmów, książek czy dogmatów wiary. Jednak wirtualna rozgrywka również ma wpływ na innych twórców. I nie chodzi mi tutaj wyłącznie o filmy i seriale, które jako pierwsze przychodzą do głowy. Przedstawiam Wam zatem, moim zdaniem, najfajniejsze piosenki, które zostały zainspirowane grami. Miłego słuchania i czytania!

Basshunter – Boten Anna oraz DotA

Boten Anna to tytuł jednego z tych utworów, które bezsprzecznie można zaliczyć do grona nieśmiertelnych. Jest to debiutancki singiel Basshuntera, czyli pochodzącego ze Szwecji Jonasa Erika Altberga. Ten imprezowy szlagier wiele tygodni utrzymywał się na pierwszych miejscach list przebojów w wielu krajach. Co więcej otrzymał nawet nagrodę Grammis, czyli szwedzkiego odpowiednika nagrody Grammy. Jak mówi sam Basshunter, utwór powstał jednej nocy w ciągu sześciu godzin i opowiada prawdziwą historię. Altberg razem ze swoim kolegą Faninim otworzyli kanał #basshunter.se w usłudze sieciowej Internet Relay Chat. Ponieważ forum potrzebowało moderatora, myśleli o stworzeniu bota, który pomagałby im w ogarnianiu postów. Pewnego dnia Altberg zobaczył, że na forum działa ktoś o imieniu Anna i pomyślał, że to Fanini stworzył wspomnianego bota. Wszystko było dobrze do momentu, gdy Basshunter został zbanowany przez Annę. Okazało się, że bot Anna to w rzeczywistości była dziewczyna kolegi Basshuntera.

Warto wspomnieć, że kolejnym międzynarodowym hitem Basshuntera była DotA, czyli piosenka o tym że „siedzimy na Ventrillo i gramy sobie w DotA”.  Był to również drugi jego singiel z debiutanckiej płyty pod tytułem LOL <(^^,)>.

Gorillaz z ScHoolboy Q – Pac Man

Tytuł piosenki mówi sam za siebie. Utwór został nagrany przez zespół Gorillaz w Londynie jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. W eter trafił 20 lipca 2020 roku, teledyskiem idealnie wpasowując się w trwający wtedy na całym świecie lockdown. Jednak nie to było celem powstania piosenki. Muzykom chodziło o uczczenie czterdziestej rocznicy powstania gry Pac Man. Klip przedstawia członków zespołu wewnątrz Kong Studios, fikcyjnej siedziby grupy. 2-D gra w Pac Mana. Russel boksuje, Murdoc chowa się w swojej ciemnicy, a Noodle siedzi na kanapie ze ScHoolboy Q i gapi się w komórkę. Wszyscy odczuwają efekty gry 2-D, aż ostatecznie Noodle odłącza kabel zasilający maszynę. Piosenka opowiada o uzależnieniu od wirtualnej rzeczywistości i o tym, jak oddalamy się od świata oraz dobrowolnie zniekształcamy naszą własną rzeczywistość. Pokazuje również, jak nasza nieobecność w realnym świecie wpływa na ludzi, z którymi jesteśmy i chcielibyśmy być.

Röyksopp – Happy Up Here

Röyksopp to norweski duet grający muzykę elektroniczną. Dwóch kolegów ze szkoły postanowiło założyć zespół o nazwie purchawka (røyksopp) i podbić rynki muzyczne. Happy Up Here zostało wydane w 2009 roku. Piosenka powstała na samplach singla Do That Stuff nagranego przez zespół Parliament’s w 1976 roku. W teledysku widzimy, jak kosmici znani z gry Space Invaders atakują miasto. Całe wideo wygląda podobnie do gameplayu, który kończy się, gdy pokonani wrogowie uciekają.

Lana Del Rey – Video Games

Czy wiecie, że Lana Del Rey swoją wielką karierę zaczęła w internecie? Otóż w czerwcu 2011 roku Lana opublikowała w sieci swój utwór Video Games. Trzy miesiące później udostępniła na YouTubie teledysk do tej piosenki. A potem było już z górki. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy teledysk obejrzano 20 milionów razy, a Lana już w październiku podpisała kontrakt płytowy z dwiema wytwórniami. Piosenka jest melodyjna i łatwo wpada w ucho. Teledysk jest sielankowo intrygujący. Wszystko przesycone młodością i jakby smutną radością. Sama Lana powiedziała, że do napisania piosenki zainspirowało ją jej własne życie i jej były chłopak. Spodziewaliście się takiej piosenki na liście utworów, które zostały zainspirowane grami?

Myślę, że zbliżyliśmy się do siebie, ponieważ oboje byliśmy outsiderami. To było idealne. Ale myślę, że z tym zadowoleniem przychodzi również smutek. Było w tym życiu coś niebiańskiego – my szliśmy do pracy, a on grał w swoje gry wideo.

Junior Senior – Move Your Feet

Teledysk do tej piosenki przypomina stare pikselowe gry. Utwór powstał w 2002 roku w Danii i szybko wdarł się na szczyty list przebojów na całym świecie. Stworzeniem teledysku do tej skocznej piosenki zajął się zespół londyńskich grafików znanych jako Shynola. Wideo powstało w bardzo niskiej rozdzielczości, 90 × 72 pikseli, i w całości zostało narysowane w Deluxe Paint. I przyznacie, że jest genialne. Pikselowi Junior i Senior grają w serię minigierek z szaloną wiewiórką. Jednak zwycięzca może być tylko jeden. Piosenka była tak popularna, że sama ostatecznie trafiła do gier. I to aż trzech: Dance Dance Revolution Extreme, Just Dance 2 oraz SingStar.

Gruby Mielzky feat. Słoń – W co ty grasz? (prod. The Returners)

W co ty grasz? jest drugim singlem pochodzącym z wydanego w 2021 roku albumu Do wesela się zagoi. Ta piosenka to nie tylko hołd złożony światu gier czy ukłon w stronę gamerów. Jest to przede wszystkim manifest bezkompromisowej rywalizacji, której doświadczamy każdego dnia. Słowa piosenki prawie w każdym wersie nawiązują do gier. Usłyszymy więc o Nintendo, Super Mario, Assassin’s Creed, Duke Nukem, Tonym Hawku, Hideo Kojimie i wielu więcej. A nie wymieniłam nawet połowy. W teledysku również przewijają się obrazki z grami, konsolami czy padami. Jednak między słowami łatwo wyłapać jest sens tej piosenki, która mówi o nieszczerości w kontaktach międzyludzkich oraz o dążeniu do bycia na pierwszym miejscu za wszelką cenę. Nawet w zamian za utratę godności.

Nintendocore – HORSE The Band – Lord Gold Throneroom

Piosenki piosenkami, ale gry zainspirowały również do powstania cały gatunek muzyczny. Nintendocore łączy ze sobą elementy charakterystyczne dla metalcore z chiptune, czyli 8-bitową muzyką generowaną przez syntezatory dźwięku. W latach dziesiątych chiptune wykorzystywany był powszechnie w tworzeniu ścieżek dźwiękowych do gier na PC i konsole. Nintendocore powstało natomiast jako żart. Prekursorem gatunku i sprawcą całego zamieszania jest pochodzący z Kalifornii zespół HORSE The Band. W 2001 roku lider grupy, Nathan Winneke, żartobliwie użył nazwy Nintendocore w odniesieniu do swojej muzyki. I tak już zostało. Dzisiaj ten gatunek muzyczny łączy post hardcore, metalcore, electro, noise rock, post rock oraz screamo. Powstało również wiele zespołów tworzących w tym stylu. Wystarczy przeszukać chociażby Spotify.

Eiffel 65 – My Console

Zespół Eiffel 65 powstał w 1998 roku we Włoszech. I od razu w tym samym roku zrobił międzynarodową karierę dzięki piosence Blue (Da Ba Dee). Ich pierwsza płyta Europop sprzedała się w USA w nakładzie ponad dwóch milionów kopii. Dzięki temu Eiffel 65 stał się najpopularniejszym włoskim eurodance’owym zespołem w Stanach. Z tej samej płyty pochodzi również piosenka My Console. Chociaż nie odniosła ona tak ogromnego sukcesu jak pierwszy singiel, do dzisiaj określana jest jako nieoficjalny hymn PlayStation. W zwrotkach wokalista Jeffrey Jey mówi, że będziemy grać na PlayStation cały dzień. Odpalimy wszystko od Metal Gear Solid do Tekken 3. Wymienia też inne gry, a refrenem jest literowane słowo PlayStation. Tutaj nie trzeba pisać nic więcej. Tego po prostu trzeba posłuchać.

The Who oraz Elton John – Pinball Wizard

Piosenka Pinball Wizard pochodzi z albumu Tommy wydanego przez zespół The Who w 1969 roku. Cały album jest operą rockową, która opowiada całkiem ciekawą historię. Otóż w dzieciństwie Tommy był świadkiem, jak kochanek matki zabija jego ojca. To wydarzenie jest dla niego tak traumatyczne, że chłopak traci wzrok, słuch oraz mowę. Jednak dzięki doskonałemu zmysłowi dotyku zostaje mistrzem pinballa. Fascynujące prawda? Jeśli się ze mną zgadzacie, a nie znacie tego albumu to polecam Wam  jego ekranizację z 1975 roku. Na potrzeby tego filmu piosenkę po mistrzowsku zaśpiewał Elton John. Podobno Elton z początku odrzucił propozycję wystąpienia w filmie. Ostatecznie zgodził się przyjąć rolę, ale tylko pod warunkiem, że po zakończeniu nagrania jego wielkie filmowe buty trafią na zawsze w jego posiadanie.

Red Hot Chili Peppers – Californication

Piosenka Californication została wydana na albumie o tej samej nazwie w 1999 roku. Utwór do dnia dzisiejszego plasuje się na trzecim miejscu najczęściej wykonywanych przez zespół piosenek na ich koncertach. A mógł nigdy nie powstać… Kompozycję, oraz całe brzmienie płyty, zawdzięczamy genialnemu Johnowi Frusciante. John powrócił do zespołu po sześciu długich latach rozłąki, które spędził na cyklicznym przedawkowywaniu heroiny. Od śmierci głodowej na ulicy uratował go odwyk, a do zespołu wciągnął ponownie Kiedis (wokalista RHCP). Chociaż piosenka nie nawiązuje do gier, a opowiada o ciemnych stronach Hollywood, tutaj chodzi o teledysk. Wideoklip to połączenie GTA z Tonym Hawkiem. Przeniesieni do gry wideo członkowie zespołu przemierzają kalifornijski świat od check-pointa do check-pointa. Ten teledysk na początku lat 2000 robił ogromne wrażenie. Warto przypomnieć, że w 1999 roku swoją premierę miało Grand Theft Auto 2 oraz pierwszy Tony Hawk’s Pro Skater. Inspiracja do teledysku jest więc bardziej niż oczywista.

 

Piosenki zainspirowane grami – podsumowanie

Muszę przyznać, że wybranie tych dziesięciu utworów nie było łatwe, ponieważ musiałam odrzucić ze swojej listy wiele innych, nie mniej ciekawych piosenek. Mam jednak nadzieję, że Wam się podobało i chętnie poznam Wasze ulubione piosenki, które zostały zainspirowane grami.

Na koniec przypominam o naszej liście książek, które były fantastycznymi grami. A może jesteście ciekawi, w co grałyśmy, jak byłyśmy małe? 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top