Problemy z dostępnością pamięci DDR5 tuż po premierze

problemy z dostępnością pamięci DDR5 płyta główna

Wygląda na to, że rynek podzespołów komputerowych wciąż mocno kuleje. Problemy z dostępnością dotknęły niestety również pamięci DDR5.

To, że rynek podzespołów komputerowych jest w poważnym dołku, nie jest dla nikogo tajemnicą. Pandemia i polityczne potyczki z Chinami  mocno wpłynęły na łańcuchy dostaw i wydobywanie metali ziem rzadkich. Technologia jednak wciąż prężnie idzie do przodu i wymaga ciągłego inwestowania potrzebnych materiałów. Kryzys nie ominie niestety żadnej dziedziny produktów korzystających z elektroniki. Problemy z dostępnością pamięci DDR5 są świetnym tego przykładem.

Pierwsze moduły DDR5 zawitały na rynku jeszcze w czerwcu tego roku. Wtedy jeszcze nie mieliśmy dostępnych płyt głównych, które by z tą pamięcią były kompatybilne. Teraz nie ze zgodnością mamy problemy, a raczej z brakiem składników do dopasowania. Pierwsza konsumencka platforma, która wprowadziła DDR5 do sklepów to Intel Alder Lake. Ich najnowsze procesory od początku były projektowane na kolejną generację modułów. Już w momencie ogłoszenia planów wprowadzenia tej technologii w sieci pojawiły się niezbyt ciekawe prognozy ich wartości pieniężnej. Przykładowo MSI od początku twierdził, że ceny będą około 50-60% wyższe względem standardowych podzespołów DDR4. Problemy z dostępnością pamięci DDR5 nie są jednak związane bezpośrednio z jej trudnością w produkcji.

Dlaczego brakuje DDR5?

Powodem tak drakońskich cen jest przede wszystkim niedobór układów PMIC, które odpowiadają za zarządzanie zasilaniem. Jest to o tyle ważne, że właśnie na tym między innymi opiera się innowacyjność tej technologii. Wyższa przepustowość i wzrost częstotliwości pamięci DDR5 są aż o połowę lepsze niż poprzedniej generacji. Mówimy tu o traktowaniu rzędu przynajmniej 4800 MHz, a przyszłości może nawet 6400 MHz. Wymaga to zwiększonej płynności w przepływie energii. Zostało to osiągnięte przez takie skonstruowanie pamięci, że pobiera ona ją bezpośrednio z zasilacza. Aby jednak mogła to robić, potrzebuje specjalnego chipa, jakim jest właśnie PMIC. Głównym zadaniem tych układów jest dystrybuowanie prawidłowych wartości napięć do urządzenia. 

Wartość chipów dla DDR5 jest nawet 10-krotnie wyższa, niż dla standardowych modułów DDR4. Wszystko oczywiście zależy od firmy, znajdziemy również tańsze alternatywy. Nie lepiej jest też terminami dystrybucji zakupionych podzespołów. Mówi się nawet o opóźnieniu w dostawach od momentu zamówienia aż o 35 tygodni! Problemy z dostępnością pamięci DDR5 szybko się nie rozwiążą. Na razie musimy uzbroić się w cierpliwość.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top