Twin Mirror – nowa gra od Dontnod wywołuje mieszane uczucia

Twin Mirror wywołuje mieszane uczucia

Skrajne opinie krytyków o Twin Mirror.

Pierwszego grudnia na rynek weszło Twin Mirror – nowa przygodówka od Dontnod, twórcy Life is Strange, Tell Me Why i Vampyra. Podobnie jak z wampirzym poprzednikiem, nie było fajerwerków – choć wielu krytyków broni pozytywów gry, reszta nie pozostawia na niej suchej nitki.

Najostrzejszy werdykt padł ze strony portalu Eurogamer, który okrzyknął tytuł najgorszą grą Dontnod do tej pory. Zarzuty? Nieprzyjazne miasto, wolne tempo akcji, niedokończone, dziurawe wątki. Grafika, choć z pozoru ładna, cierpi z powodu słabej jakości animacji twarzy, a drętwe dialogi nie przyciągają uwagi.

Jednak redaktor Eurogamer miał też prywatne zarzuty wobec protagonisty Twin Mirror – Sama. Według niego fakt posiadania alter ego – „Double”, czyli drugiej, wewnętrznej osobowości – czyni z Sama osobę neuroróżnorodną, potencjalnie na spektrum autyzmu. Bohater jednak nie przejawia żadnych innych objawów zaburzenia. Publicysta czuje się „jak jeden z tych, których gra bezpośrednio przedstawia” i uważa ją za obraźliwe i nieudane ukazanie tematu.

Trudno jednak powiedzieć, czy o to chodziło Dontnod. Studio znane jest z politycznych i socjalnych komentarzy, ale i z elementów paranormalnych jak podróże w czasie czy wizualizacje przeszłości. Nie jest więc wykluczone, że przypadek Sama jest tutaj czystą fikcją, a nie formą przedstawienia osoby z chorobą psychiczną.

Inne recenzje wypowiadają się o Twin Mirror bardziej pochlebnie. PC Gamer przedstawia grę jako „psychologiczną tajemnicę”, jednak zarzuca powierzchowność i pewne rozczarowanie po tak długim oczekiwaniu, bez próby głębszej analizy omawianych problemów. The Guardian wyraża się o niej pochlebnie, chwaląc fabułę i trzymające w napięciu wybory, uzasadniając powolne tempo śledztwa faktem, że Twin Mirror nie jest grą detektywistyczną, a czysto narracyjną.

W skrócie, recenzenci zgadzają się z jednym: Dontnod zastosowało tu dużo nowości gameplay’owych i fabularnych i – jak to często bywa – niektóre działają, inne nie. Z pewnością jest to historia, w której wybory bywają niemoralne, a wiele elementów pozostaje do własnej interpretacji.

Najlepsza rada to zagrać i zdecydować samemu.

Twin Mirror jest dostępne na PC, PS4 i Xbox One.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top