Psychologia postaci, ADHD i postmortem. Game Industry Conference 2023 – relacja

Game Industry Conference 2023 – relacja, na zdjęciu widać baner nad wejściem na teren konferencji z jej logiem

Macie takie wydarzenia, które niezawodnie dają Wam kopa motywacji na kolejne miesiące? Dla mnie to właśnie konferencje gamedevowe. Tego zaś, z czym wróciłam z Game Developers Conference 2023, żadna relacja nie pomieści.

Drogi pamiętniczku, ach, cóż to były za trzy dni! Wracam i sama nie wierzę, jak wiele cudownych rzeczy się zadziało. Towarzysząca PGA Game Industry Conference sprawiła, że do tej pory zbieram szczękę z podłogi. Od kiedy pracuję w gamedevie, bardzo mocno stawiam na rozwój wiedzy i budowanie sieci kontaktów. I na obie rzeczy nie ma lepszego miejsca niż konferencje branżowe. Poznański GIC jednak otworzył mnie na nowe wyzwania, w tym współorganizację jednego ze spotkań. O szczegółach jednak opowie Wam te relacja z Game Industry Conference 2023.

Game Industry Conference 2023 – relacja, na zdjęciu tabela wykładów z trzeba tabelkami, po jednej na dzień

Piątek, 6 października 2023. Poznań

Jeszcze przed wyjazdem z Warszawy w piątkowy poranek zastanawiałam się, które wykłady ostatecznie wybrać. Mój kalendarz był nimi dosłownie przepełniony, nieraz pokazując dwa interesujące mnie tematy dziejące się w tych samych godzinach. Nie ma to jak trudne wybory w realnym życiu zamiast w grach. 

Pech chciał, że na miejscu szybko złapała mnie migrena, której nie w smak był ogólnie panujący hałas na halach PGA, co przeniosło się na moją zdolność skupienia się na GIC-owych wykładach. Z trzech, na które dotarłam, najbardziej zapamiętałam Riding into the Blazing Sunset – Hard West 2 Postmortem. Niemniej nie dlatego, że mnie zachwycił, tylko właśnie nieco rozczarował. Nie zapomnę bowiem, jak prowadzący omawiał, że użytkownicy Steama skarżyli się w recenzjach gry na to, że była za trudna (ang. too hard). Podsumował to słowami: „Czego się spodziewali? Przecież to Hard West, więc musiał być hard”, a sala wybuchła śmiechem. Podobnych żarcików, szczególnie w trakcie sesji Q&A, nie brakowało, jednak ciężko było mi wyłapać coś konkretnego z momentami dość chaotycznych wypowiedzi.

Game Industry Conference 2023 – relacja, na zdjęciu fragment prezentacji o Hard West 2 z pokazanymi negatywnymi recenzjami gry

Trafiłam także na wykład Fawziego Mesmara z Ubisoftu o tworzeniu zapadających w pamięć momentów w grach wideo. Miałam wobec niego duże nadzieje, jednakże po 20 minutach rzucania przez prowadzącego dużych ogólników oraz historii z własnej kariery dałam sobie spokój i przecisnęłam się na zewnątrz zgromadzonego tłumu.

Game Industry Conference 2023 – relacja, widzimy na zdjęciu fragment slajdu z prezentacji reprezentanta Ubisoftu, gdzie omawia wydarzenia, które wywołują emocje

To nie był jednak dla mnie koniec, gdyż przez kolejną godzinę przygotowywałam się na to, co miało stać się w sobotni poranek…

Sobota, 7 października 2023. Poznań

Śniadanie Women in Games

Sobota na Game Industry Conference to było coś niesamowitego! Szczególnie że zaczęła się od wielkiego kopniaka motywacyjnego, czyli Women in Games Breakfast, które miałam ogromną przyjemność współorganizować z Hanną Marszałkowską z Indie Games Polska i Martyną Neumann, specjalistką od marketingu gier. Zaplanowałyśmy różne ciekawe aktywności, które miały urozmaicić poranny poczęstunek i okazało się, że pobiłyśmy rekord uczestniczek spotkania. W sumie dosłownie dwie minuty po oficjalnym starcie wydarzenia skończyły nam się kanapki i zespół organizacyjny GIC dwoił się i troił, by skombinować ich więcej. Ogromnie za to dziękuję ze swojej strony, bo dzięki Wam sama załapałam się na coś na ząb.

W imieniu całej naszej trójki jeszcze raz gratuluję wszystkim laureatkom konkursów i dziękuję sponsorom nagród, którzy przekazali ze swojej strony fantastyczne fanty. Dziękuję też wszystkim kobietom gamedevu, które dołączyły do nas i pokazały, że mamy tę moc! Przede wszystkim jednak podziękowania kieruję do naszych dwóch gościń, Nicoli Karnas, psycholożki z wykształcenia i game researcherki z zawodu, i Michaliny Daszkiewicz, specjalistki od HR-u. Dziewczyny prowadziły konsultacje w mniejszych grupach: Nicola na temat, między innymi, radzenia sobie ze stresem w pracy, zaś Michalina o negocjowaniu podwyżek i radzeniu sobie z kryzysowymi sytuacjami zawodowymi. Rozmowy te trwały jeszcze długo po wyjściu z sali.

Game Industry Conference 2023 – relacja, na zdjęciu naczelna Natalia Pych współprowadząca śniadanie Women in Games

Wykłady i prelekcje

A to był dopiero początek! Zaraz po śniadaniu udałam się na wykład Try Evidence o tym, jak tworzyć postaci, by wydawały się one graczom interesujące. Prelegent, Michał Dębek, przedstawił na nim wyniki kilku badań, które pokazały między innymi, że jeśli damy ankietowanym pytanie otwarte i poprosimy o podanie ulubionego bohatera lub bohaterki z gier, ich wybory będą się w pewnym stopniu różnić od sytuacji, gdy podamy tym samym osobom listę gotowych postaci do wyboru spośród nich. 

W następnej kolejności trafiłam zaś na wykład, który uważam za najlepszy z edycji GIC 2023, czyli niejakie post mortem Timberborna (recenzja i historia o tym, jak zabiłam wszystkie moje bobry w Early Accessie, dostępna jest tutaj). Michał Amielańczyk z Mechanistry opowiadał o działaniach wokół gry z taką pasją, że trudno było nie słuchać go z zaangażowaniem. Nie bał się też ujawniać, co zadziałało, a co niekoniecznie, co odebrałam jako największą wartość edukacyjną z jego prelekcji.

Game Industry Conference 2023 – relacja, na zdjęciu widać screen z wykładu o Timberborn

Później zrobiłam sobie przerwę od wykładów na rzecz ogrywania gier na PGA 2023, o którym możecie więcej przeczytać w naszej relacji w tegorocznej edycji wydarzenia. Sporo czasu spędziłam także na przygotowaniu sali na Spotkanie Graczek oraz spotkaniach przed nim i po nim z różnymi osobami. Między innymi, miałam przyjemność w końcu poznać Dibblera, założyciela wspaniałej inicjatywy Indie Pearls, w ramach której co roku wybierane są najlepsze gry indie. Nie zabrakło też Kuby Smolaka z Better Gaming Agency, z którym mam przyjemność współdziałać w jury wspomnianych wyżej nagród.

I tak dochodzimy do wieczoru i silent party organizowanego przez GIC. Nigdy do tej pory nie byłam na tego typu imprezie i sama się w tańczeniu do muzyki zbliżonej do techno nie odnalazłam. Niemniej bawiłam się wraz z Kasiką, Liosą i Marqi świetnie. Ba, dziewczyny rozkręciły imprezę na parkiecie, gdy jako jedne z pierwszych zeszły w słuchawkach i zaczęły tańczyć. Plusem silent disco jest także to, że jeśli sami za wygibasami tanecznymi nie przepadacie, to możecie spokojnie usiąść i porozmawiać z innymi uczestnikami. Przecież muzyka Wam nie przeszkodzi.

Game Industry Conference 2023 – relacja, na zdjęciu widać silent disco i ludzi tańczących na parkiecie w słuchawkach lub bez

Niedziela, 8 października 2023. Poznań

Niedzielny poranek przebiegał w nieco smutnej atmosferze, bo wszystkie wiedziałyśmy, że niedługo skończy się nasza przygoda z GIC-em. Dzień zaczęłyśmy od świetnego śniadania w business lounge’u, aby zaraz po nim udać się na wykład o ADHD w gamedevie. Cieszył się ogromną liczbą słuchaczy, co pokazuje, że ADHD w naszej branży nie powinno być tematem tabu. Po prelekcji na korytarzu można było usłyszeć wiele opinii, że w końcu ktoś się poczuł dobrze ze swoją chorobą albo że wykład zainspirował niektórych do pójścia do lekarza po diagnozę w tym kierunku.

Game Industry Conference 2023 – relacja, zdjęcie pokazuje slajd wykładu o ADHD w gamedevie

Potem zaś musiałam przejść do hal PGA, by wziąć udział w panelu poświęconym kobietom w gamedevie. W jego trakcie odbywało się kilka interesujących wykładów, na których pojawienie się na kanale YouTube GIC-a mocno czekam, by jak najszybciej je nadrobić. Następnie zaś skupiłam się na spotkaniach biznesowych, rozmowach z deweloperami oraz znajomymi z branży i czystym networkingu

Niedziela może się więc po wpisie wydawać krótka, ale obfitowała w wiele miłych słów i spotkań. Przede wszystkim jednak mocno mnie zainspirowała do działania.

na zdjęciu ekipa Grajmerek: Natalia, Liosa, Marqi i Kasika na GIC 2023

Podsumowanie Game Industry Conference 2023 w dwóch słowach: następna relacja za rok

Zabrzmi to może bardzo potocznie w temacie konferencji growej, ale zakochałam się w GIC-u. W jego fenomenalnej organizacji i w wykładach o zazwyczaj wysokiej jakości (Fawzi, nie zawiedź mnie kolejnym razem). W ludziach, którzy po prostu chcieli rozmawiać i wymieniać się doświadczeniami. 

Jeśli interesuje Was wejście w świat gamedevu, to warto odłożyć pieniądze na wejściówkę i zawitać na GIC. Szczególnie że wydarzenie ma również świetną strefę ze stoiskami firm, na których czekają na Was specjaliści od HR-u i wybrani pracownicy. Udzielą Wam informacji o wolnych stanowiskach. Porozmawiają o zapotrzebowaniu na konkretne umiejętności dla danej roli. I też po prostu odpowiedzą na Wasze pytania o ich działalności. To niezwykle cenna okazja, by porozmawiać z nimi twarzą w twarz i wyróżnić się w przyszłości na tle setek CV.

Przede wszystkim jednak Game Industry Conference to świetna okazja do poznania ludzi, którzy już w gamedevie pracują i mogą podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami i radami. Jest to obecnie chyba największy tego typu event w Polsce i jestem niesamowicie usatysfakcjonowana, że w 2023 roku mogłam wziąć w nim tak aktywny udział.

Scroll to Top