Najciekawsze gry survivalowe, które ukażą się do końca 2024 roku

Grafika przedstawia zrzuty ekranu z gier survivalowych z premierą w 2024. Na górze od lewej: Soulmask i The Alters. Na dole od lewej: Aloft i Once Human.

Jeśli jesteście fanami gier survivalowych, ta lista jest dla Was – oto nadchodzące premiery z tego gatunku w 2024 roku.

Lubicie wyzwania w grach? Brakuje Wam zastrzyku adrenaliny? A może frajdę sprawia Wam współpraca z innymi graczami i wspólne podziwianie jej efektów? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco na te pytania, prawdopodobnie przepadacie za survivalami i wyczekujecie nowych produkcji z tego gatunku. Dla waszej wygody postanowiliśmy zebrać najciekawsze gry survivalowe z premierą w 2024 roku. Sprawdźcie, czy znajdziecie coś dla siebie!

Infection Free Zone (wczesny dostęp: 11 kwietnia 2024; PC)

W Infection Free Zone staniemy się liderem grupy ocalałych. Świat opanował wirus przemieniający ludzi w agresywne potwory. Znane nam obecnie społeczeństwo praktycznie przestało istnieć, więc musimy stworzyć własną osadę. Budując naszą strefę, musimy mieć na uwadze nie tylko niezbędne do przetrwania placówki, jak np. elektrownie, ale także zabezpieczenia i środki ochronne. Bowiem nocą hordy zainfekowanych będą próbowały atakować nasz dom. Ciekawym aspektem gry jest możliwość wyboru map przedstawiających prawdziwe miejsca z naszego globu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by założyć kwarantannę w naszym rodzinnym mieście.

Vertical Kingdom (15 kwietnia 2024; PC)

Vertical Kingdom łączy elementy takich gatunków, jak city builder, roguelite i gry karciane. Tak jak tytuł wskazuje – zakładamy królestwo, ale możemy rozbudowywać je tylko w pionie. Wcielając się w Wielkiego Architekta, będziemy podróżować po całej krainie, w celu wskrzeszenia upadłego imperium. Zmierzymy się z planowaniem ekspedycji, zarządzaniem surowcami i radzeniem sobie z ograniczonym miejscem. Podczas stawiania budynków, główne skrzypce będą odgrywać skompletowane przez nas karty. Każda z umieszczonych placówek jest permanentna i nie będzie można jej zburzyć, dlatego warto ostrożnie dobierać naszą talię.

Manor Lords (26 kwietnia 2024; PC)

W kolejnej grze także skupimy się na rozbudowie królestwa, tym razem jednak bardziej w tradycyjnym sensie. Manor Lords oferuje nam zaawansowany symulator średniowiecznego władcy. Oprócz budowy naszej osady, skupimy się na takich aspektach, jak gospodarowanie zasobami czy planowanie ekspansji na dalsze tereny. Sąsiedzi nie będą oczywiście obojętni na nasze działania, co w ostateczności będzie mogło doprowadzić do bitew. Jeśli jednak wchodzenie na ścieżkę wojenną nie jest w naszym stylu, zawsze możemy uciec się do dyplomacji. Twórca przede wszystkim podkreśla  zgodność historyczną zawartą w tytule, która objawia się i w grafice, jak i w mechanice rozgrywki.

Abiotic Factor (2 maja 2024; PC)

Co by było, gdyby wszystkie najpotężniejsze mózgi zamknąć w jednym miejscu? Zbierzcie przyjaciół i sami się dowiedzcie! Abiotic Factor to kooperacyjna gra, w której wcielamy się w jednego z uczonych uwięzionych w naukowej placówce. Nasze dawne miejsce pracy opanowane jest przez paranormalne zagrożenie. Od nas będzie zależeć stworzenie tymczasowego domu i przechytrzenie czyhających na nas stworów. Możemy skompletować drużynę składającą się z 5 znajomych lub wybrać ścieżkę samotnego wilka i samemu poradzić sobie z niebezpieczeństwami.

Killer Klowns from Outer Space: The Game (4 czerwca 2024; PC, PS5, XSX)

Ten survival horror czerpie z kultowego filmu grozy z lat 80-tych – Morderczych Klaunów z Kosmosu. W kooperacyjnej rozgrywce możemy wcielić się w kosmiczne klauny i przejąć władzę nad Ziemią, lub w mieszkańców Crescent Cove, broniących się przed inwazją. W zależności od obranej przez nas strony, liczba członków drużyny ulega zmianie. Agresorzy z innej planety mają trzyosobowy skład, a przedstawiciele ludzkości siedmioosobowy. W czasie, gdy kosmici zajmą się polowaniem na ludzi, ziemscy śmiałkowie będą eksplorować otoczenie w poszukiwaniu łupów. Teren wspomnianego wcześniej miasteczka, Crescent Cove, stanowi arenę dla pojedynków między grupami. Aby pokonać wrogów, możemy stosować różne strategie, włącznie z tymi wykorzystującymi środowisko.

Neverdark (28 czerwca 2024; PC)

Neverdark to kolejny postapokaliptyczny tytuł z listy. W roku 2030 cały świat traci dostęp do elektryczności. Upadek społeczeństwa i rządu doprowadza do wojny. Stałe konflikty zbrojne, globalny głód i choroby zmieniają Ziemię w ruinę. Ludzkość bierze sprawy w swoje ręce i buduje zupełnie nowe nacje z różnymi ideami politycznymi. Wcielamy się w lidera jednego z upadłych miast i to od nas będzie zależeć, jakie prawa wprowadzimy lub z jakimi grupami wejdziemy w sojusz. Czekają nas moralne dylematy i dynamicznie zmieniające się otoczenie. W grze dostępne będą trzy mapy wzorowane na prawdziwych miejscach – Paryżu, Nowym Jorku i Tokio.

Project Castaway (wczesny dostęp: czerwiec 2024; PC)

W Project Castaway zostajemy rozbitkiem, który utknął na tropikalnej wyspie położonej na obszarze Pacyfiku. Będziemy musieli przetrwać walkę z żywiołem, polując na zwierzynę i budując własną bazę. Jeśli zbudujemy tratwę i udamy się na eksplorację otaczających nas wód, uda nam się także odkryć inne wysepki ze swoimi unikalnymi zasobami. Zarówno cykl dnia i nocy, jak i efekty pogodowe oczywiście również znajdą się w grze. Produkcja zaoferuje tryb kooperacyjny.

A Twisted Path to Renown (wczesny dostęp: czerwiec 2024; PC)

A Twisted Path to Renown to MMO z akcją na terenie Ameryki z 1899 roku. Wcielimy się w mieszkańca Dzikiego Zachodu, próbującego przetrwać na tych niepewnych ziemiach. Tytuł łączy elementy extraction shootera z systemem craftingu i eksploracji. Od nas zależy, czy skupimy się na pojedynkach z innymi graczami i łupieniu skarbów, czy spróbujemy spokojnego życia na farmie. Decyzje, które podejmiemy wpłyną, np. na naszą reputację wśród sprzedawców. Celem jest wyrobienie sobie imienia w świecie gry. Możemy dojść to tego poprzez kooperację lub rywalizację. Produkcja zostawia to już w naszych rękach.

Celestial Empire (wczesny dostęp: czerwiec 2024; PC)

Celestial Empire zaprasza nas do świata starożytnych Chin. Jako gubernator musimy wykonać rozkaz Cesarza i wprowadzić w krainie dobrobyt. Osiągniemy to, rozbudowując osady w imponujące miasta. Robiąc to, będziemy musieli brać pod uwagę takie czynniki, jak dopasowanie infrastruktury do źródeł surowców czy pożywienia. Ważnym aspektem będzie także handel z innymi miastami i budowanie szlaków. W grze znajdzie się również wątek fantastyczny. Czczenie wybranych bogów może nam dać konkretne korzyści. Musimy także uważać na demony, bo będą starały się mieszać w sercach naszych mieszkańców.

Chornobyl Liquidators (czerwiec 2024; PC)

Ta gra wywraca trochę podejście do tematu wypadków jądrowych. Nie uświadczymy tu żadnych mutantów czy stworów rodem z science-fiction. Zamiast tego zajmiemy się opanowywaniem skutków katastrofy w Czarnobylu w bardziej przyziemny sposób. Weźmiemy udział w operacji oczyszczania, która pełna będzie trudnych wyborów. Wykonując nasze zadania, będziemy musieli także unikać skażenia, by dożyć końca akcji. Nie raz zadamy sobie pytanie, czy cel uświęca środki. Druga warstwa fabuły skupiać się będzie na naszej relacji z rządem. Czy bierzemy udział w konspiracji? Czy naprawdę pomagamy ludziom? Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie, grając w Chornobyl Liquidators.

Synergy (czerwiec 2024; PC)

W tym kolorowym, uroczo wyglądającym city builderze czeka nas trochę wyzwań. Znajdujemy się na obcej, nieprzyjaznej planecie. Aby stworzyć dom dla naszych mieszkańców, niezbędne jest poznanie tego świata bliżej. Badając otaczające nas środowisko, będziemy zyskiwać coraz więcej informacji na temat zasobów i ich pozyskiwania, co zawrzemy w Księdze Wiedzy. Obywatele naszego miasta będą mogli także brać udział w różnych projektach badawczych, poszerzając stale horyzonty naukowe i kulturowe naszej społeczności. Warunkiem koniecznym sukcesu będzie również dbanie o potrzeby ludności.

DIGESTED (czerwiec 2024; PC)

DIGESTED to survival horror, w którym naszym głównym zagrożeniem jest bycie skonsumowanym żywcem przez gigantycznego węża. W grze jesteśmy wrzuceni w środek nieprzewidywalnego otoczenia, uzbrojeni tylko w mapę i kompas. Produkcja oferuje unikalną perspektywę widoku z kamery trzymanej w ręce. Możemy skierować ją po prostu przed siebie lub na siebie, obserwując, co dzieje się za naszymi plecami bez odwracania się. Odkrywając kolejne punkty nawigacyjne będziemy znajdować przedmioty dające nam przewagę nad gadem. Tytuł nie jest zbyt długi, ale jest regrywalny, dzięki randomizacji ważnych lokalizacji w każdej nowej grze.

Serum (wczesny dostęp: czerwiec 2024; PC)

W Serum nieustannie ścigamy się z czasem. Świat opanowała toksyczna mgła, która prowadzi do nieuniknionej śmierci. Jedynym rozwiązaniem jest tytułowe serum. Niestety, jedna dawka nie wystarczy. Środek musimy zażywać regularnie, o czym stale przypomina zegarek na naszej ręce. Postapokaliptyczne otoczenie wypełnione zmutowanymi stworzeniami oczywiście zbytnio nie pomaga w szukaniu składników na remedium. Recepturę serum możemy także modyfikować, co owocować będzie w nowych zdolnościach naszej postaci. Wyspa, na której się znajdujemy, skrywa wskazówki dotyczące tajemnicy z dawnych czasów normalnego świata. Jeśli będziemy uważni, uda się nam ją rozwikłać. W produkcję możemy zanurzyć się samodzielnie lub z czteroosobową drużyną znajomych.

Frostpunk 2 (25 lipca 2024; PC)

Przed nami sequel Frostpunka (recenzja), którego chyba nie trzeba przedstawić fanom gatunku. Akcja Frostpunka 2 dzieje się 30 lat po wydarzeniach pierwszej części. Powracamy do świata opanowanego przez mróz i znów podejmujemy się zadania zbudowania metropolii. Skala naszej budowy osiąga teraz o wiele większy rozmiar. Możemy tworzyć dystrykty, które będą się specjalizować w różnych dziedzinach. Wciąż musimy dbać o surowce oraz dobrobyt naszych mieszkańców. Napotkamy również wiele trudnych decyzji podczas ustanawiania praw czy ekspedycji poza mury Nowego Londynu.

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl (5 września 2024; PC, XSX)

Na naszej liście znalazła się kolejna wyczekiwana kontynuacja. Radioaktywna zona pełna jest niebezpieczeństw. Zarówno ze strony mutantów, jak i zdradzieckich anomalii. Jednak serce Czarnobyla jest warte zbadania. Odnajdziemy tam nie tylko skarby, ale również prawdę wpływającą na losy ludzkości. Gra oferuje nieliniową fabułę z wieloma zakończeniami. Ciężki klimat wzbogacony jest o mechanikę głodu, krwawienia czy napromieniowania. Zdecydowanie czeka nas trudna przeprawa.

Once Human (wrzesień 2024; PC)

Once Human oferuje nam postapokaliptyczny świat opanowany przez obcą istotę – Stardust. Kosmici jednak nie stanowią jedynego zagrożenia. Natura też jest naszym nieprzyjacielem – musimy uważać na skażone pożywienie i wodę. W ramach tworzenia bazy, gra pozwoli nam na budowanie domów z prawdziwego zdarzenia. Co ciekawe, będziemy mogli całkowicie przenieść nasz posterunek w dowolnej chwili. Tajemniczy Stardust ma także własny wątek fabularny, z którego poznamy jego pochodzenie. Istnieje szereg frakcji, do których możemy dołączyć lub z nimi walczyć. Nie zabrakło oczywiście również systemu craftingu.

The Alters (wrzesień 2024; PC, PS5, XSX)

Czuliście się kiedyś tak przepracowani, że mieliście ochotę się rozdwoić, aby zdążyć wszystko ogarnąć? Nadchodząca produkcja 11 bit studios, The Alters, coś wie o tym uczuciu. W grze wcielamy się w Jana Dolskiego, będącego jedynym ocalałym w katastrofie statku kosmicznego. Obca planeta, na której się znalazł, okazuje się sporym wyzwaniem. Nasz protagonista postanawia sobie z nim poradzić w dość nietypowy sposób. Za pomocą kryształów zwanych Rapidium tworzy swoje alternatywne wersje, czyli tytułowych altersów. Wbrew pozorom każdy z pomocników ma własną unikalną tożsamość. Naszym zadaniem nie będzie jedynie eksploracja niebezpiecznych terenów, ale też utrzymanie pozytywnej relacji z członkami załogi.

Lost Skies (wrzesień 2024; PC)

W Lost Skies wzbijemy się w przestworza. W świecie pełnym podniebnych wysp własny statek jest niezbędny. Konstruowanie naszej maszyny jest kluczową częścią rozgrywki w Lost Skies. Zwłaszcza, że niebiosa wcale nie gwarantują spokojnych podróży. Walki z bossami, czyli starożytnymi gigantami odpowiedzialnymi za zniszczenie naszego domu, odbędą się właśnie nad ziemią. Każda z zawieszonych w niebie wysepek jest pełna zagadek, rzeczy do odkrycia i wrogów, z którymi się zmierzymy.

Mirthwood (wrzesień 2024; PC)

W Mirthwood stworzymy sobie nasze własne życie w średniowiecznym świecie fantasy. Gra daje nam dużą dowolność w wyborze ścieżki. Możemy zostać farmerem, wiodącym spokojny żywot na gospodarstwie albo poszukiwaczem przygód, tropiącym bandytów i wilkołaki. W produkcji znajduje się także system relacji z postaciami niezależnymi, oparty na tym znanym z serii The Sims. Otwarty świat oprawiony jest ręcznie zaprojektowaną grafiką 2D. W tytule nie zabraknie też tajemnic do rozwikłania i zadań do wykonania.

Terminator: Survivors (24 października 2024; PC)

Terminator: Survivors to produkcja z uniwersum filmowego Terminatora. Cztery lata po Dniu Sądu na Ziemi pozostała ostatnia garstka ludzkości. Próby przeżycia i stworzenia społeczności są stale zakłócane przez robotycznych morderców Skynetu. Podczas ciągłego wyścigu z maszynami, będziemy zbierać zasoby, werbować innych ocalałych oraz rozbudowywać naszą bazę. Czeka nas otwarty światy, wątek fabularny zdradzający prawdę na temat Terminatora oraz liczne postacie znane z serii Jamesa Camerona. W produkcji zanurzyć możemy się samotnie lub w towarzystwie czwórki znajomych.

ARK 2 (IV kwartał 2024; PC, XSX)

ARK 2, czyli kolejna odsłona serii ARK, każe nam przetrwać w prehistorycznych realiach pełnych dinozaurów. Nasz bohater budzi się w nieznanym mu świecie z zupełnie innych czasów. Jak się tu znalazł? Być może uda mu się to odkryć. Oprócz tego musi także sprawować opiekę nad swoją córką. Czekają nas przeróżne potyczki, poszukiwania surowców, budowanie baz czy oswajanie gigantycznych jaszczurów. Szczególnie należy uważać na dziką zwierzynę, bo ta może wytropić nas za pomocą wszystkich zmysłów, nie tylko wzroku. Warto też wspomnieć, że w roli głównej zobaczymy Vina Diesela, znanego głównie z filmów z serii Szybcy i Wściekli.

The Lost Wild (2024; PC)

Przetrwanie w dżungli nie należy do najłatwiejszych. Co jeśli dodatkowo na nasze życie czyhają dinozaury? W The Lost Wild zmierzymy się z prehistorycznymi gadami. Niekoniecznie musi być to otwarta walka. Ucieczka lub gra w kotka i myszkę z przeciwnikiem jest jak najbardziej możliwą opcją, aby uratować własną skórę. Im głębiej zapuszczamy się w wyspę, tym niebezpiecznej się staje. Warto jednak podjąć to ryzyko, gdyż serce dziczy skrywa tajemnicę. Odnajdziemy także towarzysza w postaci tajemniczego głosu dobiegającego z radia.

Soulmask (2024; PC)

Kolejny tytuł pozwoli nam doświadczyć życia plemiennego. W Soulmask wcielamy się w wybrańca, który odnajduje mistyczną, starożytną maskę. Ta wyposaża go w wiedzę, która zmieni dotychczasowy świat. Dużą rolę w produkcji odgrywa ewolucja naszego klanu. Jako przywódca musimy zarządzać rosnącą grupą współplemieńców sterowanych przez sztuczną inteligencję. Twórcy zdecydowali się również na rozbudowanie trybu walki. Dostaniemy 8 różnych rodzajów broni oraz 58 umiejętności do wykorzystania w potyczkach. Gra oferuje także szereg tajemnic do rozwikłania.

Aloft (wczesny dostęp: 2024; PC)

Przed nami kolejny survival z akcją dziejącą się wśród chmur. Twórcy opisują grę jako „spokojną i wywołującą dobre samopoczucie”. W połączeniu z kolorową, kreskówką grafiką możemy śmiało stwierdzić, że produkcja zalicza się do gatunku tytułów cozy. Wciąż jednak mamy do czynienia z survivalem. Świat opanowały toksyczne grzyby, a do nas będzie należeć zadanie przywrócenia równowagi w ekosystemie. Z racji, że przez sporą część rozgrywki unosimy się w powietrzu za pomocą statków powietrznych lub paralotni, pogoda odgrywa wielką rolę. Silny wiatr może okazać się być przyjacielem lub wrogiem.

Crashlands 2 (2024; PC)

Crashlands 2 to kontynuacja kosmicznego RPG-a z 2016 roku. Ponownie wcielamy się w protagonistkę poprzedniej części, która zarabia na życie, jeżdżąc międzyplanetarnymi ciężarówkami. Po przeżyciu wypalenia zawodowego powraca na planetę Woanope. Niestety tajemnicza eksplozja niweczy jej plany i ląduje ona z dala od cywilizacji. Tam czekają ją nowi przyjaciele i wrogowie oraz historie do poznania. Gra zaoferuje także system budowania własnej bazy oraz uprawy ziemi.

Blight: Survival (2024; PC)

W tej grze konflikt pomiędzy dwoma XIV-wiecznymi królestwami rodzi więcej niż spustoszone ziemie. Panująca zaraza odnajduje pożywienie w ciałach poległych żołnierzy. Efekt jest następujący: średniowieczne zombie. Grupka odważnych wojowników z nami w składzie zostaje oddelegowana do eliminacji nieumarłych potworów. Przedzierając się przez wyniszczone osady, odnajdziemy nie tylko kolejnych wrogów, ale także ukryte skarby i sekrety. Blight: Survival łączy elementy roguelite i extraction-lite oraz oferuje zarówno rozgrywkę solo, jak i kooperacyjną.

Chwyćcie za broń lub młotek! Najciekawsze gry survivalowe – podsumowanie

Od przetrwania w buszu do latania w przestworzach. Znalazło się zarówno trochę kontynuacji i nowych spojrzeń na znane marki, jak i zupełnie świeżych uniwersów. Nadchodzące premiery są na tyle zróżnicowane, że prawdopodobnie, choć jedna z nich Was zainteresowała. Dajcie znać, na co czekacie najbardziej!

Scroll to Top