Weszliśmy już w 2025 rok – pora więc na zestawienie najciekawszych gier strategicznych, które mają wkrótce pojawić się na rynku.
Główkowanie, budowanie bazy czy królestwa, emocjonujące walki – to, i o wiele więcej, ma nam do zaoferowania szeroki gatunek strategii. Jeśli jednak grzebanie na Steamie przyprawia Was o zawrót głowy i sami nie wiecie, czym warto się zainteresować, śpieszę z pomocą! Oto lista 15 gier strategicznych, które szczególnie warto mieć na oku w 2025 roku.
Airborne Empire (wczesny dostęp: 13 stycznia 2025; PC)
Co byście powiedzieli na własne miasto w chmurach? Właśnie to obiecuje Airborne Empire, czyli nietypowy miks RTS-a z RPG-iem. Głównym zadaniem będzie rozbudowa naszej latającej metropolii oraz dbanie o dobrobyt mieszkańców. Nie myślcie jednak, że to wszystko, co zaoferuje produkcja. Będziemy musieli zadbać także o uzbrojenie i ochronę. Twórcy szykują sporo ciekawych mechanik, takich jak eksploracja rozmaitych biomów, rozmowy z różnymi NPC-ami czy nawet ataki powietrznych piratów.
Broken Alliance (wczesny dostęp: 15 stycznia 2025; PC)
Produkcja małego studia Placeholder Gameworks od razu przywodzi na myśl klasyki gatunku, z Heroes of Might and Magic na czele. Ba, w końcu nad grą pracują, między innymi, właśnie osoby kiedyś związane z tą serią. Pixel artowe Broken Alliance zaoferuje nam turowe potyczki oparte o karty, eksplorację map i rozbudowywanie miast. Do wyboru dostaniemy kilka frakcji, a każda z nich ma jeden cel: ocalić świat rozpadający się z powodu nadużywania magii. Każde stronnictwo opiera się na innych mechanikach i mocach, a na początku dostępni będą jedynie Anchorage. Całości dopełnia krótka kampania, która jednak ma mieć wiele znaczących wyborów i nadawać się do kilkukrotnego przechodzenia.
The Stone of Madness (28 stycznia 2025; PC, PS5, XSX|S, Switch)
Kolejny RTS, tym razem osadzony w XVIII-wiecznym hiszpańskim klasztorze. The Stone of Madness opierać się ma w dużej mierze na skradaniu, a cel jest prosty – wydostać się z nawiedzonego budynku. Do dyspozycji dostaniemy pięciu więźniów z różnymi umiejętnościami. Czeka ich ciężka przeprawa, bowiem muszą zmierzyć się z własnymi koszmarami i nie popaść w szaleństwo. Za produkcję odpowiadają twórcy serii Blasphemous (recenzja) i w pewnym sensie jest to widoczne w aspekcie audiowizualnym. Jeśli takie połączenie taktycznego główkowania i mrocznego klimatu brzmi jak coś dla Was, już teraz możecie sprawdzić steamowe demo.
Heart of the Machine (wczesny dostęp: 31 stycznia 2025; PC)
Jeśli znudziło Was granie w strategiach ludźmi, to może warto przyjrzeć się nadchodzącej produkcji Arcen Games. W Heart of the Machine, ambitnej turówce 4X, wcielimy się w pierwszą samoświadomą AI, która musi zdecydować, czego właściwie chce. Gra nie zmusi nas do jednej słusznej ścieżki – będziemy mogli zarówno stworzyć kult wiernych poddanych, jak i najzwyczajniej w świecie zmieść ludzkość z powierzchni Ziemi. W ramach starć turowych podbijemy rozmaite budynki, od fabryk przez laboratoria po silosy nuklearne. By stanąć do walki z innymi żądnymi władzy frakcjami, przyjdzie nam zbudować własną armię robotów, umiejętnie dostosowując klasy i umiejętności. Drzewo technologiczne pomoże nam zaś jeszcze bardziej rosnąć w siłę.
Sid Meier’s Civilization VII (11 lutego 2025; PC, PS4, PS5, XOne, XSX|S, Switch)
W tym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć legendarnej serii z podgatunku 4X. Sid Meier’s Civilization VII to jedna z największych premier 2025 roku, a Firaxis z każdą kolejną odsłoną podnosi sobie poprzeczkę coraz wyżej. Choć trzeba przyznać, że i obietnice są w przypadku tej części spore. Twórcy zapowiadają zupełną rewolucję w rozgrywce – pierwszy raz w historii serii nie będziemy bowiem ograniczeni do jednej cywilizacji. Na początku każdej ery dostaniemy kilka możliwości, w zależności od tego, co do tej pory osiągnęliśmy. Co więcej, przywódcy również nie są już zarezerwowani dla jednej nacji. Szykuje się sporo główkowania, jak najskuteczniej połączyć bonusy. Chcemy w końcu stworzyć tę jedną cywilizację, która przetrwa próbę czasu.
Dawnfolk (13 lutego 2025; PC, Switch)
Kolejną propozycją jest minimalistyczny city builder z elementami survivalu. Tylko od nas zależy, czy oprzemy się wszechogarniającej ciemności i sprowadzimy światło z powrotem. Główne mechaniki Dawnfolk obejmują rozbudowę osady, zbieranie rozrzuconych na mapie zasobów i ochronę mieszkańców przed przeciwnikami ukrytymi w cieniach. Twórca – nad grą pracuje jedna osoba, Darenn Keller – szczególnie chwali się tym, że produkcja ma być idealna dla osób preferujących krótkie posiedzenia przy komputerze. Rozwinięcie wioski do metropolii ma zająć mniej niż godzinę.
Era One (wczesny dostęp: 20 lutego 2025; PC)
Nie mogło zabraknąć RTS-a osadzonego w kosmosie. Era One to ambitny projekt, który ma połączyć ze sobą budowanie bazy, mechaniki survivalowe i taktyczne starcia. Wcielimy się w młodą kobietę podczas poszukiwania nowego świata do zasiedlenia, po tym, jak ludzie wyczerpali zasoby Ziemi do cna. Gra kładzie spory nacisk zarówno na budowanie naszej siedziby, jak i zarządzanie zasobami. Zaprojektujemy też statki, które wykorzystamy do toczenia bitew z przeciwnikami oraz zbierzemy materiały niezbędne do rozbudowy placówki.
Kaiserpunk (27 lutego 2025; PC)
Kaiserpunk pod koniec lutego zafunduje nam alternatywną wizję XX-wiecznego świata. Produkcja, będąca połączeniem grand strategy i city buildera, będzie wymagała od nas niezłej podzielności uwagi. Jednocześnie przyjdzie nam rozwijać nasze miasto i poszerzać granice, między innymi by zdobywać surowce i wpływy. Jedną z kluczowych mechanik mają być też łańcuchy produkcyjne. Odpowiednie zarządzanie logistyką będzie niezbędne, by nasza maszyna wojenna się nie zatrzymała. Overseer Games przygotowują też dla graczek i graczy dynamiczne, reagujące na nasze decyzje, środowisko.
The Alters (pierwszy kwartał 2025; PC, PS5, XSX|S)
Teraz przyszła pora na rodzimy tytuł. The Alters to kolejna gra 11 bit studios i zdecydowanie nie można odmówić twórcom kreatywności. Jako Jan Dolski, niczym niewyróżniający się robotnik, przyjdzie nam zbudować bazę i przeżyć na obcej, nieprzyjaznej planecie. Zadanie to wydaje się niemożliwe do zrealizowania w pojedynkę… ale Jan nie jest sam. Dzięki Rapidium, którego w niezbadanym świecie nie brakuje, może tworzyć alternatywne wersje siebie, czyli tytułowych Altersów. Co ciekawe, te wersje różnią się od siebie w zależności od decyzji, jakie Jan podjął w przeszłości. Samo klonowanie siebie to tylko część zabawy – mężczyzna musi też utrzymywać dobre relacje ze swoimi alter ego, by zapewnić sprawne funkcjonowanie bazy, a ostatecznie też wrócić do domu. A gdy dodamy do tego walkę z czasem i nieuchronnie zbliżającym się słońcem… rysuje nam się kandydat na największą niespodziankę 2025 roku.
Dead Weight (pierwszy kwartał 2025; PC)
Inną ciekawą propozycją, która planowo ma zadebiutować w 2025 roku, jest Dead Weight. Produkcja jest utrzymana w pixel artowej stylistyce i, jako druga już pozycja w zestawieniu, pozwoli nam pokierować statkiem powietrznym. Dotrzemy nim do niezbadanych wysp i opuszczonych ruin na terenie tego steampunkowego świata. Tym, co w pewien sposób wyróżnia tę produkcję, są pola walki. Jak mówią sami twórcy, będziemy walczyć turowo wyłącznie na małych mapach, co wymusi odpowiednią strategię, zwłaszcza dla jednostek dystansowych. Do dyspozycji będziemy też mieli rozbudowane drzewko rozwoju, kilkanaście klas postaci i mechanikę wieloklasowości.
Tempest Rising (24 kwietnia 2025; PC)
Ten ambitny RTS jest inspirowany serią Command and Conquer. W Tempest Rising zbudujemy bazę i powalczymy na Ziemi zniszczonej przez wojnę nuklearną. Czekają na nas dwie kampanie po jedenaście misji, a twórcy obiecują spore możliwości dostosowywania armii do naszych potrzeb. Osią historii jest tajemnica spowijająca pnącza Tempestu, które to usiłują zrozumieć obie walczące frakcje. Jak możecie się domyślać, skrywają one nowe niebezpieczeństwo, które stanie się jasne w miarę postępu fabularnego. W produkcji mają być dostępne trzy zróżnicowane frakcje, przy czym tylko dwie będą dostępne na premierę. Przygotujcie się więc na ciągłe dostosowywanie taktyki pod grane akurat wojsko.
Heroes of Might and Magic: Olden Era (drugi kwartał 2025; PC)
Następna duża premiera wśród strategii w 2025 roku. Kolejna legendarna seria powracająca po latach. Po kilku ostatnich średniakach Heroes of Might and Magic: Olden Era ma być dla marki swoistym powrotem do korzeni. Tym razem zawitamy do krainy Enroth, która do tej pory była jedynie ledwie wspominana w niektórych częściach. Wyjadacze serii poczują się tutaj jak u siebie – znajdziemy znajome frakcje, potężne czary, heksagonalne pole bitwy i epicką kampanię. A jeśli znudzi Wam się granie solo przeciwko komputerowi, z pomocą zawsze przychodzą aż trzy różne tryby wieloosobowe. Miłośniczki i miłośnicy strategii turowych na pewno powinni być czujni w drugim kwartale 2025 roku.
Fall of an Empire (trzeci kwartał 2025; PC)
Produkcja JG Games niewątpliwie wyróżnia się na tle innych strategii 4X. W Fall of an Empire już od początku będziemy wpływowym przywódcą z ogromnym królestwem, a na naszych barkach spocznie obrona go przed barbarzyńcami, wrogimi nacjami i innymi zagrożeniami. Wiemy jednak, że nasz upadek to kwestia czasu. Nie możemy go powstrzymać, co najwyżej jedynie odwlec w czasie. To ciekawe podejście do gatunku. Czekają na nas ciężkie decyzje i walki w czasie rzeczywistym. Przygotujcie się na zwodzenie, zdradzanie a nawet wręcz wbijanie swoim oponentom noża w plecy.
Anno 117: Pax Romana (2025; PC, PS5, XSX|S)
Ósma już odsłona serii Anno sporo cofnie nas w czasie. Anno 117: Pax Romana pozwoli nam bowiem poprowadzić Imperium Rzymskie, a konkretnie prowincje Albion i Lacjum. Jako gubernator będziemy musieli zadbać o dobrobyt naszych poddanych, a także rozszerzyć wpływy. Twórcy obiecują całkiem dużą swobodę w decydowaniu o tym, jak potoczy się historia – możemy nawet zakwestionować status quo Imperium i zapoczątkować rebelię. W tym burzliwym okresie czeka na nas sporo problemów do rozwiązania, ale możemy też sporo zyskać na ogólnym chaosie.
Slay the Spire 2 (2025; PC)
Zestawienie zamyka kontynuacja hitowej karcianki z 2017 roku. Choć na razie nie mamy zbyt wielu informacji poza tym, że Slay the Spire 2 wyjdzie we wczesnym dostępie w 2025 roku, fanki i fani oszaleli z radości. Produkcja powstaje na nowym silniku, co wpłynie na lepszą grafikę, kolejne mechaniki i większe możliwości dla modderów. Powrócą znani już bohaterowie, nie zabraknie też nowych zabójców, chcących spróbować swoich sił. A jeśli do tej pory nie mieliście styczności z pierwszym Slay the Spire, to zapraszam do lektury recenzji mojego autorstwa. Kto wie, może dołączycie do licznego grona czekających na powrót do iglicy.
Najciekawsze strategie 2025 roku – podsumowanie
Co tu dużo mówić – jest na co czekać! Ta lista strategii to oczywiście zaledwie wierzchołek góry, jednak bez wątpienia są to najciekawsze gry, które zapowiedziano na 2025 rok. Nie brakuje zróżnicowania. Wolicie turówki czy RTS-y? Budowanie jednej bazy czy zarządzanie całym królestwem na większą skalę? Przyszły rok będzie miał coś dla Was… o ile, oczywiście, wszyscy twórcy dowiozą.