PlayStation 5 została zaprezentowana – omówienie pokazu konsoli Sony

Sony PlayStation 5

Konsola otrzyma dwie wersje oraz wiele wyczekiwanych przez graczy tytułów. Zapraszamy na przegląd informacji z pokazu konsoli PlayStation 5.

W końcu nadszedł dzień, którego cały świat gamingu wyczekiwał od miesięcy – 11 czerwca 2020. To właśnie zeszłego wieczoru firma Sony zaprezentowała pierwsze gry na swoją najnowszą konsolę – PlayStation 5.

Zacznijmy jednak od największego zaskoczenia, którym okazało się ukazanie po raz pierwszy samego sprzętu. Japończycy nie zapowiadali, że stanie się to już podczas wczorajszego streamu, a mimo to wiele osób liczyło, że wraz z grami firma przedstawi tez wygląd konsoli PS5 – w końcu Xbox Series X został już dość dawno ukazany przez Microsoft, a oba urządzenia mają ukazać się na rynku jeszcze w tym roku. Tak właśnie stało się pod koniec transmisji, gdzie z wielu kreatywnych ujęć powstały liczne zbliżenia, ukazujące szczegóły wyglądu nowej dumy Sony.
 
Co więcej, konsola PlayStation 5 otrzymała dwie wersje:

  • z napędem Blue-Ray

oraz

  • Digital Edition, bez napędu Blue-Ray.

Wygląd jest dość futurystyczny i z pewnością dla wielu zaskakujący, jako że przy konsolach PS2, PS3 i PS4 japońska firma zaoferowała nam niemal całkowicie czarny design. Tym razem otrzymaliśmy zarówno konsolę, jak i dedykowany kontroler DualSense w kolorze czystej bieli z czarnymi elementami. Samo urządzenie charakteryzuje się opływowymi kształtami, zaokrąglonymi brzegami oraz, czego chyba nikt się nie spodziewał, pionową konstrukcją
 
Cena konsoli wciąż pozostaje nieznana. Eksperci mówią o koszcie około 500 dolarów.

PlayStation 5 ma ukazać się w 2020 roku, a bazując na historii firmy, można zgadywać, że tak jak w przypadku jej poprzedników, premiera zostanie ustalona w trakcie okresu bożonarodzeniowego, w okolicach końca listopada. Taki termin z pewnością będzie zrozumiały nie tylko dla specjalistów od marketingu – w końcu święta to najlepszy okres sprzedażowy w roku.
 
Wciąż nie znamy również szczegółów dotyczących funkcjonalności PS5. Wiadomo, że znajdziemy w niej szybki dysk SSD i obsługę Ray-Tracingu, a grę umili nam kontroler DualSense

Pokaz gier również zaskoczył

Zaczynając od migawki ujęć z klasyków obecnej generacji takich jak The Last of Us, God of War, Uncharted i wielu innych, Sony zapowiedziało remaster GTA V, dostępny za darmo dla osób, które zdecydują się na zakup nowej konsoli firmy. Premiera w 2021 roku. Gracze posiadający ten tytuł na PlayStation4, zaczynając od dnia wczorajszego, co miesiąc będą dostawać jeden milion dolarów w walucie gry. Akcja potrwa aż do premiery gry na PS5. 

Przejdźmy więc do gier, które zostały stworzone już z myślą o możliwościach PlayStation 5. Pierwszą produkcją przedstawioną na pokazie okazał się remaster gry z 2018 roku – Spider-man: Miles Morales. Wielu widzów mylnie odebrało trailer jako zapowiedź nowej produkcji, jednak w sieci szybko pojawiły się sprostowania, że będzie to jedynie dodatek czy też po prostu ulepszenie i rozszerzenie już istniejącego tytułu. Premiera jeszcze w 2020 roku.

https://youtu.be/gHzuHo80U2M

W drugiej kolejności otrzymaliśmy zapowiedź Gran Turismo 7 – nowej części serii wyścigówek, po której pokazano wyczekiwaną kontynuację serii Ratchet & Clank: Rift Apart studia Insomniac Games wraz z krótkim gameplayem.

Bardzo dobre pierwsze wrażenie zrobił zademonstrowany następnie Project Athia od studia Square Enix, który jest jednym ze wstępnie ekskluzywnych tytułów dla PlayStation 5. Dobrze zapowiada się także Stray, który powinien przypaść do gustu miłośnikom kotów – przynajmniej tak sugeruje trailer, zdający się wskazywać rudego kociaka jako głównego bohatera produkcji. Zademonstrowano również Returnal, w której tajemniczy byt miesza w pamięci głównej bohaterki.

Kolejnym crowdpleaserem okazał się SackBoy: A Big Adventure – krótki trailer naprawdę skrada serca. Dla odmiany Destruction AllStars zapowiada szalone wyścigi. Kena: Bridge of Spirits z pewnością zauroczy niejednego gracza (przeczuwamy zachwyty nad grafiką, a o grze dokładniej piszemy tutaj), a już sama zapowiedź Goodbye Volcano High urzeka pomysłem na historię.

https://youtu.be/mUwI6e-em3o

Oddworld: Soulsmate ma rozbawić każdego, Ghostwire: Tokyo zachwycić japońskimi krajobrazami, a Jett: The Far Shore zaprasza nas na kosmiczną wyprawę z otwartym światem. 

Nadchodzą także: looter slasher Godfall, Solar Ash osadzona w surrealistycznej rzeczywistości oraz długo wyczekiwany Hitman III, kolejna część słynnej skradanki. 

https://youtu.be/oal1EbvDxCk

Astro’s Playroom wywołuje uśmiech na twarzy, podobnie jak Little Devil Inside. Pierwszy przywołuje skojarzenia z serią The Sims, dzięki dźwiękom wydawanym przez bohaterów historii, zaś drugi bawi humorem zademonstrowanym w trailerze. Do zestawu mamy jeszcze Bugsnax – uroczą grę, w której światem rządzą robaczki złożone z różnych owoców, warzyw i przekąsek.

Nie zabrakło też gry dla wielbicieli sportu – jesienią 2020 roku otrzymamy NBA 2K21. Krajobrazy w remake’u Demon’s Souls zachwycają. Deathloop zapowiada zaś historię człowieka, który jest uwięziony w pętli czasowej, w której masa ludzi nie przestaje na niego polować. 

Sony nie przedstawiło jednak wszystkich perełek w ciągu pierwszej godziny. Zostawili kilka smaczków dla najwytrwalszych, którzy dotrwali do końca. W ciągu ostatnich piętnastu minut otrzymaliśmy klimatyczny zwiastun najnowszego Resident Evil VIII: Village, kosmiczną Pragmatę zapowiedzianą na 2022 rok oraz Horizon: Forbidden West


Prezentacja wszystkich gier oraz samej konsoli, która zamknęła pokaz, zajęła niecałe 75 minut i zebrała prawie dwa miliony widzów podczas transmisji na żywo. Niedługo przedstawimy Wam parę ciekawostek na temat pokazu i samej konsoli PlayStation 5. Na razie możemy jedynie zdradzić, że naprawdę nie możemy doczekać się tego sprzętu, chociaż cena pewnie niejednego fana Sony zwali z nóg.

Co sądzicie o wyglądzie konsoli? Która gra najbardziej przykuła Wasze oko? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top