Wirus uwielbia towarzystwo, czyli TOP 10 gier z motywem zarazy

top gier z motywem zarazy, maseczka z tytułem, dziewczyna w maseczce, w tle screen z gry A Plague Tale z rodzeństwem na tle ruin

Pandemia trwa, jednak nie wszystko, co związane z wirusami, musi być złe. Poznajcie nasze top 10 gier z motywem zarazy!

Jednym z największych zagrożeń dla ludzkości – poza wojnami – są wszelakiej maści zarazy. Obecnie szaleje pandemia koronawirusa wywołana przez SARS-CoV-2. Choć może się to wydawać niesmaczne, to chcę Wam zaprezentować najlepsze gry z motywem epidemii, w których choroby są główną siłą napędową historii. Starałam się przy tym, żeby wybrane tytuły prezentowały epidemie różnego typu.

10. Puchi Puchi Virus – Nintendo DS

Puchi Puchi Virus - postaci z gry, plakat

Zaczniemy od nietypowego tytułu. Puchi Puchi Virus to produkcja, w której świat zaatakował dziwny wirus: osoba zainfekowana zostaje zmieniona w dziwnego potwora z grą słowną w nazwie, np. Flying Panduh, czyli panda z jetpackiem i awersją do muzyki country. Aby zwalczyć wirusa, gracz łączy na ekranie trzy komórki tego samego kształtu i koloru, które tworzą trójkąt. Następnie klika w utworzony kształt, który pęka i niszczy w ten sposób wirusa. Dodatkowo istnieją opcje combosów, a gra posiada sto dwa poziomy o różnych celach – musimy osiągnąć konkretny wynik lub użyć wymaganych kombinacji, aby przejść poziom.

Tytuł uzyskał ocenę na Metacriticu 73/100.

9. They Are Billions – GOG

They Are Billions screen, ciemność, maszyny i kilka pojedynczych świateł, top gier z motywem zarazy

To steampunkowa strategia czasu rzeczywistego (RTS), osadzona w przyszłości na postapokaliptycznej planecie, gdzie plaga zombie zaatakowała i prawie unicestwiła mieszkańców. Zadaniem gracza jest zbudowanie kolonii, która przetrwa nadciągające fale nieumarłych, zapobieganie kolejnym ogniskom epidemii i odkrycie prawdy o początkach apokalipsy. Czterdzieści osiem misji ma zapewnić ponad 60 godzin rozgrywki.

Tytuł na Steamie ma bardzo pozytywne recenzje, zaś na Metacriticu ocena wynosi 77/100. Na stronie sklepu GOG kupicie go w tym momencie za 107,99 złotych, ale jeśli dodacie go do swojej listy życzeń, z pewnością dostaniecie maila o wszelkich promocjach, które ten tytuł obejmą.

8. Pathologic 2 – Steam / GOG / Xbox One / PS4

Pathologic 2 screen, postaci z maskami, top gier z motywem zarazy

Pathologic 2 to remaster gry z 2005 roku. Twórcy zdecydowali się na odtworzenie gry, aby tym razem zrealizować ją zgodnie z pierwotną wizją. Wcześniej nie było to możliwe ze względu na ograniczenia techniczne. Przy okazji poprawiono błędy, w tym kiepskie tłumaczenie z języka angielskiego. To pierwszoosobowy survival horror studia Ice-Pick Lodge. Wcielamy się w młodego medyka, który jako jedyna zdrowa psychicznie osoba musi w ciągu 12 dni powstrzymać zarazę, która sprawia, że nawet powietrze jest toksyczne. Upływający czas, niechęć i nieufność mieszkańców oraz ograniczona ilość zasobów potęgują i tak przygnębiającą atmosferę w grze. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność kontrolowania wskaźników głodu, zmęczenia i odporności organizmu. Ponadto trzeba rozsądnie przeprowadzać śledztwo, gdyż wydarzenia toczą się bez naszego udziału. Jeżeli nie znajdziemy przyczyn plagi i jej nie powstrzymamy w wyznaczonym czasie, gra kończy się niepowodzeniem.

Oceny gry na różnych platformach i portalach trochę się różnią. Metacritic dał Pathologic 2 69/100, ale już użytkownicy ocenili tytuł na 8,8. Gry-online.pl dały grze 9 na 10, recenzje na Steamie są cały czas bardzo pozytywne. Co więcej, gra znajduje się obecnie w promocji na platformie GOG i kupicie ją za jedyne pół ceny standardowej.

7. Seria Resident Evil – PC / PlayStation / Xbox

Resident Evil screen z gry kobieta wkłada rękę do gardła psu

Gier z tej serii nie trzeba przedstawiać. Dosyć niska lokata na tej liście nie oznacza, że są słabe. Wręcz przeciwnie: rozwalanie kolejnych zombiaków czy innych przeciwników sprawia dużo radości, a potrzeba mądrego gospodarzenia amunicją i apteczkami daje dodatkowe poczucie zadowolenia z osiągniętego efektu. Celowo nie podaję konkretnych platform, gdyż pierwsze tytuły pojawiły się w 1996 roku na wielu różnych (dość wymienić PS1, Segę czy Nintendo 64). Najnowszym tytułem jest remaster Resident Evil 3, który w kwietniu 2020 trafił na PlayStation 4, Xbox One i komputery osobiste. Już wkrótce ukaże się także kolejna część serii, czyli Resident Evil Village.

Na Metacritiku oceny wahają się w zależności od platformy: 77/100 (PC), 79/100 (PS4) i 84/100 (Xbox One).

6. State of Decay 2 – Steam / Xbox One

top gier z motywem zarazy, State of Decay, gość w kapturze rozwala młotem półnagą kobietę, prawdopodobnie zarażoną

To kolejna pozycja z zombie, gdzie główny nacisk kładzie się na odbudowę cywilizacji. Skupiamy wokół siebie ocalałych, budujemy bazę, zarządzamy posiadanymi surowcami i na nowo definiujemy, co znaczy przetrwać. Wydana w 2018 roku gra początkowo zbierała mieszane recenzje. Zarówno gracze, jak i krytycy chwalili prostą, lecz satysfakcjonującą walkę, ciągłe poczucie zagrożenia i lęk przed śmiercią oraz udźwiękowienie. Zgodni byli również w kwestii minusów: największym z nich była liczba bugów, która przeszkadzała w rozgrywce. W marcu tego roku wyszła poprawiona wersja State of Decay 2: Juggernaut Edition, która naprawiła większość błędów. Dzięki temu mogę śmiało dopisać ją na listę top 10 gier z motywem zarazy.

Na platformie Metacritic ocena dla wersji PC wynosi 69/100, zaś wersja na konsole Xbox 66/100.

5. Plague Inc: Evolved – PC / PS4 / Xbox One / Switch

Plague Inc- Evolved screen mapa

Jedna z ciekawszych gier w zestawieniu. Naszym celem jest stworzenie wirusa, który wybije ludzkość, ale na stworzeniu się nie kończy! Aby zrealizować cel, musimy cały czas ewoluować nasz twór i reagować na próby stworzenia szczepionki. Tworzyć możemy samemu lub w kooperacji z drugim graczem. Ciekawostka: Ndemic Creations wkrótce wypuści dodatek The Cure, gdzie zamiast tworzyć wirusa, będziemy musieli go powstrzymać. Dodatek jest reakcją na szalejącą pandemię, a twórcy obiecują, że do momentu jej wygaśnięcia w The Cure będziemy mogli grać za darmo. Co ciekawe, podczas tworzenia dodatku prace konsultowano ze specjalistami z WHO, CEPI i GOARN. Za darmo grę możemy przetestować na urządzeniach z Androidem. Dla posiadaczy urządzeń z systemem iOS gra kosztuje 0,99 $. Twórcy wciąż ją rozwijają – w styczniu pisałyśmy na przykład o dodatku do Plague Inc.

Na Metacritiku gra otrzymała ocenę 80/100.

4. Dying Light: The Following – Steam / PS4 / Xbox One

Dying Light- The Following screen z gry

Dying Light: The Following to ulepszona wersja Dying Light. Twórcy poprawili w niej mechanikę gry i efekty wizualne, a także zawarli dodatek The Following, który wcześniej trzeba było zakupić osobno. Wcielamy się w postać Kyle’a Crane’a wysłanego na tajną misję do opanowanego przez zombiaki Harranu. Ukrył się tam były żołnierz służb specjalnych, który ukradł dokumentację z prac nad szczepionką na wirusa zmieniającego ludzi w zombie. Co więc wyróżnia ten tytuł od innych gier z nieumarłymi? Niezwykła mobilność bohatera. Crane po mieście przemieszcza się po budynkach, płotach, samochodach czy nieczynnych pociągach. Im więcej biega, tym szybciej rośnie jego zwinność i możemy wykupywać dodatkowe zdolności, co jeszcze bardziej ulepsza zdolności parkourowe.

Gra na Metacritiku ma ocenę 87/100 (PC) i 86/100 (PS4). Znajduje się w regularnej ofercie sprzedażowej platformy GOG, na której na pewno doczeka się ciekawej promocji.

3. Seria The Last of Us – PS4

The Last of Us plakat postaci z gry

Od momentu debiutu na PlayStation 3 gra kradnie serca graczy opowieścią o lojalności, miłości i przetrwaniu oraz pełną napięcia walką i okrutnym światem. Przypomnijmy: ludzkość została radykalnie zmieniona, kiedy dwadzieścia lat wcześniej zmutowany zarodnik grzyba zaczął masowo wpływać na ludzi i zmieniać ich w agresywne, kanibalistyczne istoty. Ci, którzy przetrwali, walczą teraz o żywność, broń i bezpieczne schronienie. Jeden z ocalałych, Joel, zostaje wynajęty do przeszmuglowania 14-letniej Ellie ze strefy militarnej do bezpiecznego schronienia w Massachusetts. Na pozór proste zadanie przetransportowania dziewczyny z punktu A do punktu B okazuje się być niebezpieczną podróżą przez Stany Zjednoczone. Niebezpieczną, bo oprócz zagrożenia ze strony zainfekowanych dochodzi chęć przejęcia Ellie przez rząd i rebeliantów. Okazuje się, że dziewczyna jest odporna na zmutowanego grzyba z rodziny cordyceps i stanowi jedyną szansę na znalezienie leku na zarazę.

Pierwsza część gry skupia się na przedstawieniu świata podczas szalejącej epidemii oraz zaznajamia nas z głównymi bohaterami. Druga – przy okazji serdecznie polecamy lekturę recenzji The Last of Us 2 – koncentruje się na zobrazowaniu emocji i dynamiki między bohaterami.

Obie części gry są dostępne na PlayStation 4.

The Last of Us Remastered ma ocenę 95/100 na Metacritiku, zaś The Last of Us II – 93/100.

2. A Plague Tale: Innocence – PC / Ps4 / Xbox One

A Plague Tale- Innocence screen z gry

Jest rok 1439. Europę pustoszy plaga dżumy roznoszona przez pchły żerujące na szczurach. Główna bohaterka, Amicia, i jej pięcioletni brat Hugo uciekają przed ścigającą ich Inkwizycją przez zdziesiątkowane wioski. Po drodze muszą stawić czoła nieopisanym okrucieństwom towarzyszącym epidemii, które niszczą psychikę nawet najsilniejszych osób. Jednak to nie Inkwizycja jest ich największym wrogiem – są nimi nieprzeliczone ilości szczurów. Ta wydana w 2019 roku gra łączy elementy przygodówki i skradanki.

Od momentu premiery tytuł zbiera bardzo dobre oceny. Metacritic dał mu 81/100, a gracze na tej platformie ocenili go na 8,5/10. Screenrant przyznał mu 10/10 punktów, zaś na Steamie A Plague Tale: Innocence niezmiennie otrzymuje pozytywne recenzje. Nasze redaktorki również są tą grą zachwycone, więc bez chwili wahania polecamy Wam zakupy i polowanie na niego na GOG-u. Ten tytuł często objęty jest promocją!

1. Seria Tom Clancy’s The Division – PC / PS4 / Xbox One

Tom Clancy’s The Division screen

To jest top 10 gier z motywem zarazy, domyślam się więc, że ta pozycja jest dla Was dużym zaskoczeniem. Uznałam serię Tom Clancy’s The Division za najlepszą ze względu na najbardziej realistyczne odwzorowania różnych zachowań ludzi w tak ekstremalnej sytuacji. Seria obejmuje dwa tytuły.

Pierwszy z nich wprowadza gracza w całą historię: Nowy Jork dziesiątkuje epidemia grypy, której wirus przenosił się na banknotach w czasie wyprzedażowego szaleństwa. Gracz wciela się w członka Dywizji, tajnej jednostki, która jest dla ludzi ostatnią deską ratunku. Trafiamy do miasta, gdzie szerzy się anarchia, z zadaniem przywrócenia porządku. Druga część przenosi nas do Waszyngtonu, po tym jak nie udało się okiełznać nowego wirusa. Wykonujemy misje, zdobywamy coraz to lepsze uzbrojenie i rozwijamy bazę, która pomoże nam w przywróceniu ładu. W tytuły można grać samemu, ale mamy również możliwość dołączenia do drużyn innych graczy lub stworzenia z przyjaciółmi własnej.

The Division na Metacriticu otrzymało ocenę 79/100, zaś The Division 2 – 84/100 (dla wersji PC).

Dajcie znać w komentarzach, jakie pozycje dodalibyście do listy top 10 gier z motywem zarazy! Może nie zgadzacie się z którąś propozycją? A może gry z motywem epidemii to w ogóle nie Wasza bajka?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry